„Megvan még Pozsonyunk, Kassánk,
A miénk is, bárhogy múlik a múlt,
S fáj, ami fáj!”
(Szarka Tamás és a Felvidék Allstars: Északi szívek)
Lejárt a száz év, véget ért a száz szűk esztendőnk. És e változóan szűkös évek után is elmondhatjuk, hogy vagyunk. Vagyunk a határokon innen, és vagyunk a határainkon túl. Megannyi olyan államban is, ahol durvább vagy finomabb csomagolásban, de általános állampolitika, hogy ne legyenek magyarok. Vagy legalább ne ott legyenek.
Ez az évszázados szűkösség nem kizárólag átok: áldás is. Küzdelemre sarkall és hatékonyságra szorít. Míg a bőség ellustít, elkényelmesít,
a szükségben megélt évek erőt adnak a jövőre.
Trianon
A magyar nyelvben nincs másik tulajdonnév, ami olyan súlyosan, baljósan szólna, mint ez: Trianon. Kortárs és néhai politikusok nevét sem ejtjük olyan fojtott indulattal, mint egy távoli, a legtöbbek által sosem látott kastélyét. Mohács, Majtény és Világos: szomorkás szavaink ugyan, de rég nem fájnak igazán.
Az elvesztett nagy háborút lezáró béke évszázados kényszerpályára ítélte nemcsak Magyarországot, de az egész térséget, két totalitárius rendszernek is megágyazva.
Trianon, a Párizs-környéki békék nélkül talán nincs – vagy nem olyan nagyságrendű a – holokauszt sem. (S ha már a Trianon-holokauszt bezzegreláció: a magyar polgárosodás korábbi motorjainak, az impériumváltások után magyarságukért is megszenvedő zsidó közösségeknek magyar állami deportálásához hasonló önpusztítást ritkán látni a történelemben.)
Trianon nyertesei máig nyeregben érzik magukat, pedig ők is súlyos árat fizettek.
Trianon volt a kommunizmus szteroidja.
A térség belső feszültsége és töredezettsége is kapunyitó szerepet játszott a szovjet birodalom számára, hogy kiterjeszthesse ránk totális rendszerét. A románok és szlovákok osztályrésze is több évtizedes elnyomatás és házi fogság lett – igaz, legalább saját hazájukban, míg az ott élő magyaroknak kettős elnyomás jutott.
Ez volt az elmúlt száz évünk. De mit hozhat a következő?
Teleélni a Kárpát-medencét
Állni a kormánynál, ahogy Budapestről Újvidékre hajózva teljesen ránk sötétedik, se a Dunából, se a partból nem látunk semmit, csak a navigációs képernyőn világít a felirat: KELET FELÉ. Nézni, ahogy Aradról Kolozsvár felé tartva kibontakozik a Zarándi-hegység, miközben az autó hangszóróiból dübörög a Rekonkviszta Diszkó: hegyeket, hegyeket, hegyeket! Belépni a pozsonyi ferences templom kapuján, ahol egészen véletlenül abban a pillanatban csendül fel a magyar nyelvű mise kezdőéneke. Vacsorázni az Arany Páva, az egykori Úri Kaszinó teraszán Beregszászon, az alattunk csordogáló Vérkével. Megtalálni a dédszülői házat Nagyenyeden, a patakhoz futó Víz utcában, mindössze pár száz méterre a Bethlen Gábor Kollégiumtól. Megannyi olyan élmény, aminek érzelmi töltetével nem sok minden versenyezhet.