Mióta provokáció egy történelmi térkép?

2020. május 09. 19:45

Talán kérjünk bocsánatot, hogy ezer évig létezett egy Nagy-Magyarország?

2020. május 09. 19:45
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Az újságírói felületesség és érzéketlenség igazi mintapéldáját szállítja az Euronews, amikor Matthew Holroyd nevű szerzője

arról ír: „Orbán Viktor provokálja a szomszédokat Magyarország történelmi térképével”. 

Az első blikkre is összecsapott cikkben olyan állítások szerepelnek, hogy Orbán „új konfliktust generált” Nagy-Magyarország történelmi térképével, kihagyva azt a tényt, hogy a kormányfő kifejezetten a történelem érettségi kapcsán publikálta a fotót. Arról is írnak, hogy Trianont „az ország néhány polgára” nemzeti tragédiának tartja, és az ilyesmi térképeket „szélsőjobbos gyűléseken” szokták mutogatni.

És arról is írnak, hogy az épp ügyeletes horvát és a román vezetés dünnyögött valamit az ügy kapcsán. Csak a háttérről, a mélységről és a valóban súlyos tényekről és igazságokról nem írnak semmit.

Az eset egyrészt jól mutatja a térségünkkel kapcsolatos, még nemzetközi ügyekkel foglalkozó külföldi újságírók között is tapasztalható tájékozatlanságot; másrészt pedig az ehhez kapcsolódó érzéketlenséget is, amely nem tud – nem is érdeklődik, nem vesz tudomást – mindarról, ami az elmúlt száz évben a Kárpát-medencében az elszakított magyarsággal történt. 

Soroljuk?

Kiszorítás, beolvasztás, elzárás, mellőzés, elsorvasztás, jogfosztás, elűzetés, kollektív büntetés, népirtás.

Minden csapás megtörtént, amit egy nemzet az elmúlt évszázad során elszenvedhetett.

Ez a téma nem széljobbos dzsemborik show-eleme, és nem is egy kormányfői szintű alkalmi trollkodás. Ez egy nagy múltú európai nemzet történelmi jelentőségű, tragikus eseménye. Kéretik tiszteletben tartani. És előbb talán tudakozódni is róla.

A Euronews cikkírója nem veszi figyelembe, hogy Nagy-Magyarország, vagyis a Kárpátok által közrefogott egységes államalakulat évezredes múltra tekint vissza, és ennek felemlegetése soha nem provokáció, hanem ténymegállapítás. És pláne nem veszi figyelembe azt, egy szóval se tér ki arra, hogy ennek az évezredes államalakulatnak a felszabdalása mennyi egyéni és közösségi tragédiát szabadított rá arra a népre, ami 1100 éve itt él a Kárpát-medence közepén.

De ha egy Nagy-Magyarországot is ábrázoló glóbusz publikálása tényleg provokáció lenne a mindenkori világpolitikában és nyilvánosságban, akkor – na jó – legyünk engedékenyek.

Itt és most megígérhetjük: ha ezer év múlva, az Úr 3020. esztendőjének környékén az akkori román miniszterelnök közli a mai Nagy-Románia térképét, mi nem fogunk megsértődni!

Összesen 379 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Emmanuel Goldstein
2020. május 11. 11:09
Rajcsányi téved. Az ún Nagy-Magyarország nem létezett 1000 évig. Egységes állam soha nem volt (pl. Horvátországot és Erdélyt mindig önálló vajda irányította, nem volt része a Magyar Királyságnak). 1514 és 1867 között pedig nem is létezett szuverén magyar állam, vagy török vagy osztrák tartomány voltunk.
zazriveczazseni
2020. május 11. 10:29
Olvastam a hozzászólások egy részét, rohadtul elkeserítő, akinek más a véleménye az nem ismeri a történelmet, bolsevik, náci, hazaáruló stb. Sajnos az ország politikusai egymást hergelik, egyre magasabb szinten, a "hívők" meg védik a mundér becsületét még akkor is ha nem biztosak a dolgukban, van tudják, a másiknak igaza van. Meg kell tanulnunk kulturáltan vitatkozni (ez sokszor nekem sem megy), a megoldás nem a másik sértegetése, földbe döngölése.
MayorAnna
2020. május 10. 16:40
Rajcsányi Úr! Már egy hónap sincs a TRIANON TRAUMA kezdetének 100. évfordulójáig. IDEJE NAPIRENDRE TŰZNI A TRIANON TRAUMÁT NAPI RENDSZERESSÉGGEL! Mondhassa el mindenki a véleményét, elsősorban jobboldali történészek. Foglalkozzunk a TRIANON TRAUMÁVAL legalább annyit, mint a holokauszttal!
sztálin elvtárs
2020. május 10. 13:27
Amúgy ez milyen térkép? Elvileg 1866-os kéne legyen, mivel Olaszország már lenyúlta Venetót az osztrákoktól, de még nincs Monarchia és Lengyelország sincs még beolvasztva teljesen Oroszországba. Viszont Schleswig-Holstein Dánia része, ami ekkor már a poroszoké kéne hogy legyen. Nem látszik jól de úgy néz ki, hogy Orszországtól függetlenek a balti államok és besszarábia, valamint az Oszmán Birodalom lazán le van Törökországozva, ezek mind az első világháborút követően lettek így. Reméljük az érettségizők nem ebből tanultak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!