Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Az állam funkcióit ellátó gondoskodó munkákat, amiket többnyire nők végeznek, egyszerűen nem becsüljük meg.
„Még mielőtt beindul a nőnapi »egyenlő munkáért egyenlő bért« kórus, jelezzük, a férfiak és a nők bérkülönbségében messze nem ez a legnagyobb probléma. Mármint nem azzal van legtöbbször a gond, hogy a multivezető nő kevesebbet keres, mint a multivezető férfi, vagy a szociális munkás nő, mint a szociális munkás férfi.
Míg multivezetőknél több László nevű van, mint nő, addig szociális munkások, tanárok, ápolók, titkársági vezetők között több nő van, mint férfi. Nem meglepő módon pedig a multivezetők többet keresnek, mint a szociális munkások, tanárok, ápolók, vagy titkársági alkalmazottak.
A nők és férfiak közötti bérkülönbség pedig ebből keletkezik. Abból, hogy azokat a társadalom tagjainak segítséget nyújtó, az állam funkcióit ellátó gondoskodó munkákat, amiket többnyire nők végeznek, egyszerűen nem becsüljük meg.
A több László, mint nő pedig nem vicc. 2016-ban számoltam ki, hogy akkor a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjai között több László nevű ember volt, mint nő.
A probléma másik fele ugyanis, hogy valamiért a nők még mindig nem jutnak el a ranglétra csúcsára. Ennek bizonyításához pedig elég csak körbenézni a tudomány, a politika vagy éppen a saját munkahelyed háza táján. Azt is tudjuk, hogy a pályakezdők és az alacsony végzettségűek között a legalacsonyabb a bérkülönbség, és ahogy haladunk időben előre, vagy végzettségben fel, egyre nagyobbá nyílik az olló.
Ráadásul egy iskolaigazgatónak hiába van például nagyobb felelőssége, mint egy multi középvezetőnek, mégis utóbbi fog sokkal többet keresni. Ezekben a szakmákban nincs igazából pénzügyi előrelépés olyan mértékben, mint a piaci szakmákban. De máshol se rózsásabb a helyzet, sokan egy női vezetőre még mindig úgy tekintenek, mint aki biztosan alkalmatlan. A gondoskodó szakmák nélkül, a rászorultak, a betegek, a gyerekeink gondozása nélkül konkrétan megállna az élet az országban.
Úgyhogy amikor nőnap kapcsán egyenlőséget követelünk a nőknek, egyrészt azt követeljük, hogy a magyar állam szolgáltatásait végzőket, a magyar állampolgárokat szolgáló hihetetlenül fontos hivatást végző embereket becsüljék meg jobban! Azt követeljük, legyen jobb oktatás, egészségügyi és szociális ellátás, Magyarországon és a világon mindenhol!”