Koronavírus ellen kevés lesz, hogy higgy Orbánban

2020. március 01. 14:58

Tán a híveik számára is világos, hogy a szeretett apuka nem mindenható, a járványt még ő sem képes megfékezni.

2020. március 01. 14:58
Karafiáth Orsolya
24.hu

„Mostanáig annyi a tanulság, tévedés azt hinni, hogy a régi módszerekkel a fiatalok félelmeikre is rácsimpaszkodhatnak.

A koronavírus keltette világhisztéria mérföldkő lehet, a fenyegetés különösen veszélyesnek tűnik, és tán a híveik számára is világos, hogy a szeretett apuka nem mindenható, a járványt még ő sem képes megfékezni.

Az eddig lényegében tét nélkül generált félelmek helyett most testközelbe érő vészről van szó, egyre többen érzik a fenyegetettséget, amihez a félelemre adott és mostanáig előszeretettel alkalmazott technika, a gyűlölet nem ad megnyugvást és védelmet.

A kormány által évek óta használt hergelés visszaüthet.

Ránevelték, rákondicionálták a tömegeiket a rettegésre, és addig remekül működött a dolog, míg ők jelölték ki az utálat tárgyát, az aktuális rettegni valót.

Jól játszottak a félelemmel, hiszen a félelem tanult érzés. Eljátszottak a rettegés valamennyi arcával, tudva, hogy alapvetően befolyásolható, mitől is félünk. Hogy megértsük, mi áll a rettegéseink hátterében, nem elég pusztán az egyes embert nézni, vizsgálni kell a környezetet is, ami beépül az identitásunkba, befolyásolja a hozzáállásunkat, motivációnkat. A generációkon átívelő hatások szerepe különösen meghatározó életünkben. (Ajánlom a témában Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors című könyvét.)

Magyarországon könnyű a dolga annak, aki riogatással és megosztással akar uralkodni.
A félelemkondicionálás jelenségét először John B. Watson vizsgálta 1920-ban a híres „kis Albert” kísérletével, amikor is laboratóriumi körülmények között egy tizenegy hónapos fiúnál idéztek elő félelmet a fehér patkányokkal kapcsolatban. Megfigyelték, hogy a létrehozott félelem hamar túlnőtt önmagán: a gyermek minden fehér szőrös tárgytól rettegni kezdett.

A tudósok később azt is felfedezték, hogy nem feltétlenül kell átélnünk egy-egy borzalmas szituációt, elég mások reakcióit figyelnünk, és a félelem áttapad ránk. Ez persze sok esetben hasznos, hiszen így tanult meg az emberiség felkészülni a veszélyes helyzetekre, ezáltal a félelem bizonyos szintig és keretek között hasznos segítőnk lehet. Már gyerekkorban megtanuljuk, hogy félelem nélkül nincs élet, gondoljunk csak a Grimm testvérek legvéresebb meséjének tartott Félelemkeresőre (amit rengetegen feldolgoztak, az egyik verzió A félelem haszna címen futott).

A félelem az életünket mentheti meg: félhetünk például a magasságtól, vagy bizonyos állatoktól olyan közös emberi tapasztalatok által, ami már milliókat védett meg a bajtól.

Az örökös rettegés és hergelés viszont az ítélőképesség elvesztéséhez, agresszióhoz, stresszbetegséghez vezethet.
Veszélyes fegyver, mert a félelemben tartott reakciója az elviselhetetlenségig fokozódó feszültség miatt kontrollálhatatlanná válhat.”

Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.

Összesen 132 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hesperia
2020. március 03. 16:32
Ez a csaj tényleg teljesen agyalágyult! Az influenza, mint "valós veszély", "testközelből érzett fenyegetés"??? Főleg az imádott, istenített FIATALOK számára - amikor egy dolgot lassan már az ovisok is tudnak a kínai hülyevírusról: azt, tudniillik, hogy főleg az idősekre veszélyes, gyerekek, fiatalok általában meg se érzik. Ettől a felpumpált náthavírustól várja a nagy, lélektani áttörést ez a szerencsétlen? Jaj!
civis72
2020. március 02. 16:02
ennek a buboréklakó belpesti lipsi kurvának nagyon torz kép él az üres fejében magyarországról
Tiszafa
2020. március 02. 12:41
Ki ez a felszopó picsa? És mi a baja a koronavírussal? Amióta koronavírus van sokat tisztult a levegő. Hát kell ennél zöldebb neki? Amióta koronavírus van az immungyengék elhullásával jelentősen egészségesebbé vált az emberiség. Pl. gyerekkorú és egészséges fiatal, illetve egészséges középkorú egy sem halt bele. Csak az legyengült szervezetre veszélyes a vírus. Ez a földi élet rendje!! Nem az, hogy mindenki él (?), lézeng végelgyengülésig 102 éves koráig...
Orange79
2020. március 02. 10:53
A ballib lakájmédia és gyuribá' báránykái még nem döntötték el, hogy mit kellene mondaniuk a migránsaik és a járványügyi kockázat közötti összefüggésről ezért biztos ami biztos benyomnak egy kis zorbánozást hiszen abból nem lehet gond, az a tuti. Nevetséges..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!