Ne temessük a Nyugatot

2020. február 18. 08:53

A Nyugat ellenfelei cselekvőképesek, tettre készek, a katonai erő alkalmazásától sem riadnak vissza.

2020. február 18. 08:53
Gál Mária
Népszava

A helyzet súlyos, de nem kilátástalan. Bár Donald Trump kaotikus elnöksége valóban alapjaiban rengette meg a transzatlanti kapcsolatokat, és további négy évig még ő maradhat a Fehér Ház lakója, azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a washingtoni kongresszus külön delegációt menesztett a konferenciára: bizonyítva, hogy az Egyesült Államok nem egyenlő exhibicionista elnökével.

Ám a Nyugatot mint eszme- és értékrendszert nem pusztán a minden áron megvalósítandó trumpi vezérelv, az America great again veszélyezteti, hanem – amint azt Annegret Kramp-Karrenbauer hangsúlyozta – a belső széthúzás és tétlenkedés is. Ez az eszmerendszer a szabadságon alapuló társadalom, az emberi jogok, a jogállamiság, a hatalmi ágak szétválasztása és a partneri kapcsolatokra épülő nemzetközi rend eszméit foglalja magában. Világszerte kihívások érik, és nem csupán ideológiailag és »papíron«, hanem egészen konkrét formában. A Nyugat ellenfelei cselekvőképesek, tettre készek, a katonai erő alkalmazásától sem riadnak vissza, a Nyugat viszont csak saját gyengeségeit boncolgatja, és másokra panaszkodik. Ezen sürgősen változtatni kell, hangsúlyozta a német védelmi miniszter.

Az egyre agresszívabban diktálni próbáló, az európai érdekeket semmibe vevő Trump-adminisztrációval szemben azonban csak egy egységes, közös célokat kitűző, erős Európa/Európai Unió lehet eredményes. Csak egy olyan Európai Unió lehet a Nyugat egyik bástyája, amelynek minden tagállama valóban nemcsak égtájnak vagy amolyan fejőstehénnek, hanem megóvandó eszme- és értékrendszernek tekinti a közösséget, és felismeri, hogy  csak »együtt  győzhetünk«. Ellenkező esetben csak kisebb-nagyobb kiszolgáltatott államocskák vagyunk az Egyesült Államok, Oroszország és Kína szorításában.

Öreg kontinensünk sok válságot átvészelt már, az amerikai-európai kapcsolatok sem először roggyantak meg. A Nyugatot nem először temetik, annak alkonyát Spengler művének megjelenése óta, egy évszázada előszeretettel hangsúlyozza minden diktátor és hordószónok. Eddig viszont mindig sikerült talpra állni. Most is fog. Épp azért, mert a Nyugat több mint egy égtáj, és egy szilárd érték- és eszmerendszer képes túlélni a mindenkori Trumpokat az óceán mindkét oldalán.

(MTI)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2020. február 20. 08:43
"..Ne temessük a Nyugatot.."NE! TEMETI "AZ" ÖNMAGÁT. ALAPOSAN "EL" ÉS "BE"--FRANKÓN.
mokány
2020. február 18. 22:56
A jogállamiság alapja, hogy a vádakat kell bizonyítani, és nem az ártatlanságot.
kingsjewel
2020. február 18. 21:49
Igaz,hogy sokszor temették a Nyugatot, és még mindig itt van, de egyszer minden véget ér. Nagy civilizációk és birodalmak tűntek el a süllyesztőben a történelem folyamán. Szerintem megvan rá az esély, hogy a Nyugat valóban belátható időn belül elbukik. A demográfiai hanyatlás az egyik legbiztosabb módja egy civilizáció eltűnésének. Ma már nincsenek klasszikus háborúk, amikor egy világhódító, mint Dzsingisz Kán vagy Nagy Sándor jön a seregével és leigáz, szétver népeket és országokat. Ilyen veszély szerintem sem fenyegeti a Nyugatot. Viszont van helyette tiszta darwinizmus: a szaporább népcsoportok kiszorítják a kevésbé szaporákat. Ha a nyugati értékrend képviselői elfogynak, akkor hogy marad fenn a Nyugati civilizáció?
balbako_
2020. február 18. 15:48
Trump kiválásával és Nagy Britannia kilépésével már csak Európa liberális hülyéi tartják magukra nézvést kötelezőnek a Soros tervet. De még itt is üt majd egy marha nagy rést Salvini Olaszországa és Merkel bukdácsolása.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!