A kultúrharc kellős közepén

2019. december 09. 20:36

A most tüntető színházak az elmúlt években mennyit tettek azért, hogy a jegyárbevételekből a kiadásaik minél nagyobb részét finanszírozni tudják?

2019. december 09. 20:36
Vasarnap.hu

„A budapesti kultúrharcot nem a keresztény-konzervatív oldal kezdte.

De ha még a miniszter nem is bólint majd rá egyes kinevezésekre, Karácsony Gergelyéknek akkor sincs joguk egyetlen szót sem szólni. Tarlós István idején ugyanis jól megfért egymás mellett a budapesti színházigazgatók névsorában Máté Gábor, Nemcsák Károly, Mácsai Pál, Dörner György és Eszenyi Enikő. A status quo-t éppen Karácsonyék rúgták fel azzal, hogy Vásárhelyi Máriát beültették a Nemcsák-féle József Attila Színház felügyelőbizottságába, vagy azzal, hogy nyíltan megüzenték: Dörner György a ciklusa végén csomagolhat.

És akkor még nem beszéltük Bán Teodóráról, akit a teljes magyar művészvilág elismer, és aki 15 éve – tehát nem csak Tarlós idején – irányítja sikeresen és szakmailag megkérdőjelezhetetlenül a Szabad Tér Színházat. És akinek a pályázatát most aljas módon megfúrták, s újabb kinevezését elhalasztották.

Miért is van szükség állami támogatásra?

Tabudöntögető a következő felvetésem, és már előre leszögezem, nem azt mondom, hogy az államnak nem kell kultúrára költenie. De vajon a most tüntető színházak az elmúlt években mennyit tettek azért, hogy a jegyárbevételekből a kiadásaik minél nagyobb részét finanszírozni tudják? Hol a hiba? Nem kellene-e kicsit mélyebben vizsgálódni annak érdekében, hogy ne legyenek ekkora mértékben az államra szorulva?

Vajon végiggondolta-e valaki, hogy mekkora az a maximális jegyár, amelyet a közönség még hajlandó kifizetni egy-egy előadásért? Ha elérték ebben a maximumot, és még mindig komoly állami támogatásra szorulnak, nem kellene-e végiggondolni, hogy valamit másképp kell csinálni?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
121212
2019. december 10. 09:55
https://24.hu/kultura/2019/07/07/nemzeti-szinhaz-veszteseg-ingyenjegy/
121212
2019. december 10. 09:51
https://24.hu/kultura/2019/07/07/nemzeti-szinhaz-veszteseg-ingyenjegy/
heizer
2019. december 10. 08:31
A kormány megint ágyúval lő a verébre. Ha a Fideszeseket zavarja a zaklatás a színházban, tetszőleges pártkatonájuk bemegy a rendőrségre és feljelentést tesz. Azért van a rendőraség-ügyészség-bíróság szentháromság hogy az ilyen ügyeket intézze. Semmilyen új szabályozásra nincs szükség, a meglévőket kéne alkalmazni. Ha meg a kormány szerint ilyen színházakat nem támogathat, akkor nyugodtan megvonhatja a támogatást a teljes állami szférától, az iskoláktól a kórházakon át a saját minisztériumaiig, mert zaklatás és eltussolás ezekben is van. Mellesleg ezentúl még könnyebb lesz a zaklatóknak, mert ha ki derül is amit tettek, egyetlen intézményvezető sem fogja felvállalni, hogy beleálljon az ügybe, hanem inkább még segítenek a zaklatónak az ügyet elkenni.
KannibálTatárÚr
2019. december 10. 00:58
A szinházakban nem kultúrharc folyik, hanem az ingyenpénzekért való harc. Akik annyira védik a szinházakat, áldozzanak többet rájuk. Ha viszont az államtól várnak segítséget, akkor az állam diktálja a feltételeket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!