A központi költségvetés egyenlege 220 milliárd forinttal jobb lehet a tervezettnél.
„A fenti folyamatok mögött a legfontosabb magyarázó tényező a bevételek idei látványos felülteljesítése. Ha a pénzforgalmi számokat nézzük, akkor azt látjuk, hogy minden fontosabb adónem tekintetében méretes a növekedés a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, és ami még fontosabb: a bevételi tervek teljesülése tekintetében is jobban áll a büdzsé az első 10 hónap után. Az eredményszemléletű adatok közül pedig azt érdemes kiemelni, hogy a második negyedévben a jövedelem típusú adóbevételek növekedtek szokatlan módon, ez pedig a bérek emelkedésével függ össze.
Ha úgy nézzük, hogy a költségvetés egyes alrendszerei hogyan járulhatnak hozzá az idei deficithez, akkor a következő kép rajzolódik ki a jegybank szeptemberi jelentésében foglalt várakozások alapján:
A központi költségvetés egyenlege 220 milliárd forinttal jobb lehet a tervezettnél. A magasan alakuló adóbevételek (főként a fogyasztási adók és a személyi jövedelemadó), valamint az állami vagyonnal kapcsolatos magasabb befizetések, például a mobilfrekvencia értékesítéssel kapcsolatos koncesszióbevételek javították az egyenleget. Emellett az is segít itt az egyenlegen, hogy az uniós programokkal kapcsolatos kiadások jelentősen elmaradhatnak a költségvetési előirányzattól.
Az elkülönített állami pénzalapok is 50 milliárd forinttal kedvezőbben alakulhatnak a terveknél, főleg annak köszönhetően, hogy a Start közmunkaprogrammal kapcsolatos kiadások a vártnál kisebbek lesznek.
A TB alapok viszont a nullás egyenleggel szemben 200 milliárd forint feletti mínusszal zárhatnak idén. Ennek részben oka a munkát terhelő adók és járulékok alacsonyabb összege, de nagyobb részben magyarázza a mínuszt a nyugdíjkiegészítés, a nyugdíjprémium és a gyógyító-megelőző kassza többletkiadása.
Az OTP Bank elemzői néhány héttel ezelőtt azt prognosztizálták, hogy idén 1,6% körül alakulhat a GDP-arányos deficit szemben az 1,8%-os hiánycéllal. Az MNB a múlt hónapban kiadott költségvetési jelentésében szintén azt vetítette előre, hogy valahol 1-6-1,7% között lehet a 2019-es hiánycél (attól függően, hogy a kormány mihez kezd a szabad tartalékokkal).
EZEK IS AZT SEJTETIK, HOGY VALÓBAN VAN MÉG MOZGÁSTÉR IDÉN A KÖLTEKEZÉSRE.”