Angela Merkel német kancellár soproni beszéde a Páneurópai Piknik 30. évfordulóján, augusztus 19-én
***
Tisztelt Miniszterelnök úr, kedves Orbán Viktor!
Tisztelt Polgármester úr,
Erdő bíboros úr,
Kondor püspök úr,
Balog lelkész úr,
tisztelt Hölgyeim és Uraim, Magyarországról, Németországból, Ausztriából és talán még más országokból is!
„Bontsd és vidd!” – ez állt harminc éve azokon a cédulákon, amelyek a vasfüggönynél tartott Páneurópai Piknikre hívtak. Ennek egy európai békeünnepnek kellene lennie. A határt néhány órára jelképesen meg kellene nyitni. Így gondolták ki a Magyar Demokrata Fórum és a Páneurópai Unió szervezői.
A magyar kempingek tömve voltak NDK-s polgárokkal azon a nyáron. Köztük terjedtek ezek a cédulák. Százak keltek útra Sopron felé. Mindent hátrahagytak, hogy átkelhessenek a határon a szabadság felé. A piknik a berlini fal 1961-es megépítése óta történt legnagyobb NDK-s menekültáradattá változott. A piknik egy világeseménnyé vált.
De a bizonytalanság és a feszültség hatalmas volt – mindenki tudta, hogyan végződhet a menekülés; mindenki tudta, hogy végződött az 1953-as NDK-s felkelés, a magyar 1956 és az 1968-as prágai tavasz; mindenki emlékezett, hogyan vezették be a rendkívüli állapotot az 1981-es lengyel szabadságmozgalom után.
De a magyar határőrök nem lőttek. Átengedték az NDK-s polgárokat.
Bátorságról tettek tanúbizonyságot, amikor az emberséget a szolgálati előírások elé helyezték.
Néhány héttel később, 1989. szeptember 11-én Magyarország végérvényesen megnyitotta a határt. November 9-én leomlott a berlini fal. Európa megosztottsága végre véget ért. Így vált a Páneurópai Piknik az 1989-es nagy szabadságmozgalmak szimbólumává. Megmutatja, hogy az emberek szabadságvágyát nem lehet elnyomni. Megmutatja, hogy mi, európaiak közös értékeken osztozunk. Megmutatja, hogy elérhetjük a közösséget.
Mi, németek hálával emlékezünk Magyarország szerepvállalására az európai egység elérésében és a német egység megtalálásában. Köszönöm azoknak a magyaroknak, akik megszervezték a Pikniket. Köszönöm azoknak a magyaroknak, akik segítették az NDK-s nők, férfiak és gyermekek menekülését. És köszönöm azoknak a magyaroknak, akik felléptek a demokratikus reformokért.