Regionális világvégék

2019. július 10. 07:42

A klímaváltozás és a globális felmelegedés nem ugyanaz, előbbiről nem tehetünk, utóbbit mi idézzük elő.

2019. július 10. 07:42
Ballai Attila
Magyar Nemzet

„Ezért sem árt tisztázni bizonyos alapfogalmakat. A klímaváltozás és a globális felmelegedés nem ugyanaz; előbbit tőlünk és rajtunk kívül álló, külső hatások évezredek vagy hosszabb, utóbbit mi, környezetrongálók évszázadok vagy rövidebb periódus alatt idézzük elő. Ha a Nap fénye és melege csökken, ha a Föld keringési pályája radikálisan módosul, nincs mit tennünk; legfeljebb a sci-fikben, amelyekben néhány találékony, természetesen amerikai illetőségű és lehetőleg minél több népcsoportot képviselő hérosz megmenti a világot.

Az általunk magunkra – és főleg utódainkra – vont bajok megoldása, kezelése ellenben nem igényelne galaktikus léptékű hőstetteket, keretnek megtenné a Föld és az azon belüli tervszerű, általános együttműködés is. A fosszilis energia túlzott használatából származó szén-dioxid-kibocsátás, az erdőirtás, az ózonréteg már-már szisztematikus vékonyítása így is kordában tartható lenne. Csakhogy, ha kevésbé apokaliptikus módon is, de nagyjából ugyanaz a gond, mint a Nap halála vagy az űrből felénk száguldó, hegységnyi méretű meteorit esetében: a veszélyforrás mögött sokkal nagyobb az erő, mint amennyi annak elhárítására összpontosul.

Részünk és felelősségünk ebből annyi – és ez sem csekély –, hogy elvétve sarkallnak minket napi és helyi cselekvésre hosszú távú és globális kihívások. Elcsodálkozunk azon, hogy a tengerszint feletti egy méter átlagmagasságú Maldív-szigetek egyharmada húsz év múlva gyakorlatilag menthetetlenül víz alá kerül. Érdeklődve, de inkább kissé hitetlenkedve, mint megriadva olvassuk, hogy a világtenger egyméteres emelkedése elsüllyesztené Velencét és Ravennát, ötméteres szintkülönbség pedig Amszterdamot, Lisszabont, Marseille-t és Hamburgot is. Ha a hétvégén szélcsendes, napos idő várható a Balatonnál, akkor mindez még elviselhető. Sőt a prognosztizált felmelegedésnek lehetnek – regionálisan – kifejezett nyertesei is Amerika és Európa északi részén, Oroszország keleti területei pedig – amint mai cikkünkből is kiderül – a száműzetések egykori vigasztalan és végeláthatatlan jégmezőiből zöldellő éléskamrává változhatnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
crydog
2019. július 10. 20:32
Felesleges stresszelni ezen az egész klímavâltozás álbalhén. A Föld az elmúlt jégkorszaki ciklusa után a felmelegedési periódusában van. A pólusváltás is megkezdödött, az is befolyással lesz a klímára. Igazából csak utasok vagyunk, legfeljebb annyit tehetünk hogy a bekövetkezendö változásokra megfelelöen reagáljunk. Már ha a világ gazdagabb fele akar egyáltalán. Mert mint minden, ez is a pénzen múlik.
Rasdi
2019. július 10. 17:09
Már a felvezetése is hamis. Annyiban igaza van, hogy a kettő nem szinonimája egymásnak, de igencsak összefüggenek egymással. A globális felmelegedés legalábbis egy tényezője, esetleg okozója a klímaváltozásnak. Tekintettel arra, hogy a földtörténete során már olyankor is, amikor az embernek jóval kisebb vagy teljesen elhanyagolható volt a hatása voltak melegebb, hidegebb ciklusok, meg jelentős klímaváltozások, valóban azok az emberiség közreműködése nélkül is bekövetkez(het)nek. Ettől függetlenül az emberiség mintegy ráerősít a felmelegedési folyamatra. És az emberiség nem csak erre erősít rá. Ugyanilyen problémát okoznak az erőforrások, nyersanyagok felhasználása, egyelőre még nagyon utopisztikus elképzelés bármilyen ásványi anyagnak az űrből, más égitestekről történő beszállítása. Ezek elfogyásánál is lehet súlyosabb a hulladéktermelés, a hulladékok okozta környezetszennyezés, ami visszahat az élelmiszertermelés jövőjére.
A teremburáját
2019. július 10. 14:01
Klímaváltozás van, globális felmelegedés meg csak illúzió, délibáb. S egyikért sem az ember tehet. A klímaváltozás azóta létezik mióta a Földnek légköre van, folyamatos, de változó. A felmelegedés az üvegházhatású gázoktól függ valamint a napsugarak beesési szögétől. A gázok közül mesze legmagasabb hőelnyelő/visszaverő hatása a vízgőznek van, majd a metánnak s legkisebb a CO2-nak. Egyikért sem az emberi tevékenység felel, de mivel csak a CO2 köthető az emberhez is, ez a hisztikampány célpontja is. A Füéld és az élővilág történetébenvolt olyan hosszú (sok millió évig tartó) időszak is (nem is egy),amikor a légköri C02 mennyiség a légkörben a mai 30x-a is volt s pont akkor fejlődött legjobban az élővilág! Jelenleg a Föld (főleg az északi félgömb) két hideg (glaciális) szakasz (stadiális) közti enyhébb szakasz (interstadiális) közepén van (kb. 12.000 éve tart s még vagy 8-10 ezer évig fog), egy hőmérsékleti optimumban, innen az illúziója a globális felmelegedésnek. Ilyenből az történelem során is több volt, ahogy az ellenkezőjéből is. A hisztit az abban érdekelt gazdasági körök (pl. Al Gore-ék) szítják és tartják fenn és már oda jutottak hogy elmefogyatékos kamaszlányokat is felhasználnak a cél érdekében! Ne tévesszen meg senkit, hogy a médiában és a közéletben a prostituálódott klímakutatók jelennek meg többségben, laikusok által értelmezhetetlen és ellenőrizhetetlen grafikonokkal/diagramokkal bódítva a jónépet. A klímaszkeptikus tudósok nem igen jutnak szóhoz s ha igen, akkor hisztis támadásoknak vannak kitéve.
mdave88
2019. július 10. 13:10
https://www.youtube.com/watch?v=K4Wx_FnCW6I https://www.youtube.com/watch?v=e82smfcypUc
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!