Sárkányok, emberek, királyságok, misztikus lények és varázslatok, ármánykodás, cselszövés, feudalizmus – ezek olyan ismerősek, jé, csak nem láttam-olvastam már őket valahol?! Mondjuk ki: a klisékből összetákolt Trónok harca 4800 percének végignézése az életidő teljes elpazarlása.
2019. május 12. 19:47
p
0
0
109
Mentés
Utolsó évadjához érkezett minden idők egyik legnagyobb költségvetésű tv-sorozata, az epizódonként akár dollártízmilliókba is kerülő Trónok Harca című eposztalan (h)őseposz, ami minden utánérzés és húsvéti záptojás ellenére nézők millióit, ha nem milliárdjait hódította meg. De vajon másképp alakult volna, ha a George Martin borzas szakállának rései között kibuggyanó fantáziatörténetet végül nem rendelik be a HBO fejesei? A torrent- és a nézettségi rekordok tekintetében biztos nem, de lehet, először fordult volna elő, hogy nem a pénzt, hanem az értéket választja egy tévécsatorna.
2011áprilisában adta le a kábelcsatorna az első részt, az azóta eltelt nyolc évben sok ismerősöm mindennapjaihoz hozzátartozik a Trónok Harca (TH):
toleráns, empatikus ember lévén elfogadom a másságot, az emberi gyengeség ilyetén megnyilvánulásait.
De ezzel együtt szeretem, ha mások is elfogadják, én mennyire nem szeretem. De nem pusztán a „haters gonna hate”-érzés beszél belőlem, amikor leírom, hogy a tévétörténelem biztos jobban járt volna, ha ez a Tolkien-utánérzés csupán egy lesz a klónozottfantasy könyvek közül, nem pedig egy éveken át tartó tévés sikertörténet alapja.
Mert az, és nem csak anyagilag. Azt el kell ismerni, hogy sokan – akik nem az Űrszekereken, az A-csapaton, a Knight Rideren, a Derricken, a Fekete-erdei klinikán, a Magnumon, a Dallason, a Poirot-n, Vészhelyzeten vagy akár a Dróton (ha már HBO), valamint a Szívek szállodáján keresztül találkoztak először a tv-sorozatok értelmével– éppen a TH-n keresztül fedezték fel ezt, az időt évadokban mérővilágot, és azt, hogy egyáltalán nem haszontalan szórakozás a tévésorozatok nézése. (Persze, a haszna is erősen megkérdőjelezhető, de most nem ez az értekezés tárgya.)
Kifejezetten hasznos lehet sorozatokat nézni, hiszen sokszor fejleszti a figyelemmegosztás tudományát: amíg megy a gépen/tableten az epizód, addig például ki lehet teregetni, ebédet lehet főzni, esetleg a háziállattal lehet játszani, gyerekesek pedig megnézhetik a gyerek ellenőrzőjét például (a neten, természetesen).
Viszont minden „hájp”és ellenkező értelmű megállapítás ellenére a TH-epizódokra eddig fordíthatott több mint hetvenepizód eddig közel 4800 perce az életidő teljes elpazarlása. Vajon miért jut erre a felismerésre ez a hülye médiamunkás? – tehetik fel egyébként nyomdafestéket tűrve a kérdést azok, akik végignézték mind a 73 epizódot.
Nem néztem végig mind a 73 epizódot, nem kellett végignéznem ahhoz a 4800 percnél többet, hogy tudjam, a TH nem más, mint egy AD&D kliséhalmaz, némi kelta-angolszász-angol történelmi szósszal meghintve: sárkányok, emberek, királyságok, misztikus lények és varázslatok, ármánykodás, cselszövés, feudalizmus –
ezek olyan ismerősek, jé, csak nem láttam-olvastam már őket valahol?
De.
A Csillagok háborújától kezdve (az Éjkirály mintha egy kiklórozottDarth Maul lenne, az Erdő Gyermekei meg inverz na'avik farok nélkül) a Szilmarilokon és az Arthur-mondakörön át Nagy-Britannia korai történelméig bezárólag minden ismerős volt. Márcsak Szmeagol, Fey de Morgana na meg Obi-Wan Kenobi hiányzik a sorból. Véletlenek most nincsenek, így az is különösen tetszett, hogy Westeros térképe nekem egy nagyon stilizált Nagy-Britanniának tűnt, szóval más fantasy-hoz képest igencsak valóságos földrajzialapokon is nyugszik. Persze, ezzel nincs is semmi baj, de akkor miérta fantasy a zsáner, miért nem mondjuk misztikus akciófilm? Nem véletlenül írom így ezt, hiszen a a valós eseményeken alapuló filmek vagy tévésorozatok is legalább annyiban eltérnek a valóságtól, ahogy a TH a fantasy műfajától.
Attól, mert van benne sárkány, és nem-emberek, már fantasy-ről beszélünk? Valószínűleg a sorozatkészítők is ezzel a kérdésseltalálkozhattak, miután elolvasták a Tűz és Jég könyveit.„Lényeg a látvány, ha a történet nem olyan eredeti!” –felkiáltássalD. B. Weiss és David Benioff ugyanis jó mélyen bele is nyúltak mások zsebeibe, hogy hegesztő szűrőüveg mögül leforgassák az epizódokat. Dollártízmilliókat elkölteni azért, hogy a Kártyavárt egy fiktív vidéki környezetben visszakapjuk, még lehet, hogy megéripénzügyileg, de azért, hogy fantasy-nek nevezzünk valamit, számomra nincs túl sok értelme.Annak sincsen szerintem túl sok haszna, hogy fiktív nyelveket többen halljanak beszélni, mint ahányan például valós nyelveket beszélnek: a TH-t ugyanis többen nézik, mint ahányanaz írt, a walesit vagy a gael skótot beszélik, ez pedig jelzi, hogy mennyire része mindennapjaiknak a valóságos helyett a popmítoszokválasztása.
Ha magára a a látvány megvalósulásáragondolok, akkor azzal kapcsolatban is lehetnek kétségek, hogy mindazok a dollármilliók, amelyek CGI-ra fordítódtak, vajon jól hasznosultak-e, vagy csupánarra szolgál a sötétség, hogy elfedje a történetvezetés és-mesélés hibáit. Hiszen azzal, hogy GRRM könyveit hat évad után elhagyta a sorozat,
sokak szerint megmutatkozott, hogy önmagában, irodalmi háttér nélkül tulajdonképpen mennyit is ér a sorozat.
Ha azt nézzük, hogya TH-ban futatott hatalmi harcok úgy viszonyulnak a shakespeare-i királydrámák színvonalához, mint az eredeti művek azokhoz a fiatalkoromban divatos olvasónaplókhoz, amelyek ugyan szövegben visszaadták az eredeti művet, de minden mást kilúgoztak belőlük, akkor semmit.Ha azt nézem, hogya Guldenburgok öröksége nevű német tv-sorozatban több dráma sűrűsödött össze egy epizódban, mint itt egy évad alatt, akkor szintén arra a konklúzióra jutunk, hogy semmit.
Ezért sajnálom, hogy 2008és 2011 közötthárom évnyikemény,megfeszített,vért izzadós munkával sikerült aWeiss-Benioff párosnakaz HBO-nak elfogadható minőségű pilot-epizódot készítenie, és beindítani a Nagy TH-Üzletet. Alakulhatott volna másképp: a Drót utolsó évada 2008-ban fejeződött be, és esetleges folytatásáról is szó volt: ha akkor az HBO úgy dönt, hogy a világ egyik legjobb tv-sorozatát folytatja, akkor a sorozatok történelmében talán
először fordult volna elő, hogy a pénz helyett az érték kerül előtérbe.
De ha már kardozós-hatalmi harcos-középkori beütésű sorozatot akartak volna, akkor fordulhattak volna a sokkal realistább fikció felé, ahogy azt a History tette azt a Vikingekkel. (Igen, Ragnar Lothbrok is csak egy legenda, de ez a legenda nem fikció,hanem egy letűnt kor emlékezete.)
Van, aki szerint a TH-ban szereplő politikumrólegy egész könyvet lehet írni.
Szerintem meg az egész Trónok Harca nem érdemel többet, mint egy másfél oldalnyi értekezést, mert dollármilliók ide, dollármilliók oda, ha egy sorozat csak azzal tud maga körül hírverést generálni, hogy mennyire volt sötét vagy sötétebb a kelleténél az egyik epizódja, akkor abban a sorozatban nem volt, nincs is és nem is lesz több, mint a mindent elborító sötétség.
Sötét képernyőhöz pedig nem kell bekapcsolnom a tévét.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Szokás egy-egy legendának a mélyére ásni, elveszni múltjának részleteiben, de 10 000 év alatt birodalmak omlanak össze, így elég ritka, hogy ennyire messze utazzunk vissza az időben.
Ilyés Laura Vanda : Ez a pillanat megér pár örömkönnyet!
p
1
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 109 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
akos-2991
2019. május 14. 00:37
A cikk írója eszméletlen szakmaiatlanságról, hozzá nem értésről, előítéletessségről, hanyagságról, igénytelenségről tett tanúbizonyságot. Ha ő sajnálja az életéből azt a rengeteg percet, amit a GOT nézésével töltene, akkor én viszont rettentően sajnálom azt az 5 percet, amit ezen szennycikk elolvasásával pazaroltam a drága időmből.
Nem néztem a sorozatot a B kategóriás színészi munka és az első évad kiábrándító látványvilága miatt. Azonban a könyveket szerettem, még az HBO előtt elolvastam azokat. (Már amennyi addig megjelent...)
Ez a kritika viszont nélkülöz minden objektivitást.
Én sem vagyok kiváncsi erre a sorozatra, nem vonz az erőszak. Az intrikák, hatalmi cselszövések már inkább érdekelnek, de a középkori sárkányos-stb fantáziavilág és – ahogy olvasom – a túlzott erőszak és annak ábrázolása miatt végleg kihuny bennem az érdeklődés, sőt, visszataszítónak találom.
Ha jó sorozatot akartok nézni, akkor az Elnök embereit (West wing) tudnám ajánlani.