Semmiből nem tanulnak: a németek szerint Magyarország téved, de majd ők mutatják az utat

Így oldanák meg Európa egyik legnagyobb problémáját.

Hamis hír vagy sem, hogy más vallásúak érzékenysége miatt eltakarnának keresztény jelképeket egy olasz temetőben?
A muszlimok miatt fekete lepellel takarták le a kereszteket egy kis észak-olasz falu temetőjében – írta meg több jobboldali lap egy olasz lap, az Il Giornale nyomán. A Magyar Nemzetben publicisztika is született az ügyben.
Majd jött „ha”, aki ugye ismert teológus, valamint egyben ismert etnográfus is, és jól megírta a HVG-ben, hogy mekkora lukra futott a „kormánymédia”, nem ellenőrizték a forrást, az Il Giornale Berlusconiék tulajdona, helyi meg se szólal a cikkben. „Ha” leszögezi, hogy nagyböjt ötödik vasárnapja, feketevasárnap alkalmából le szokták takarni a kereszteket a templomokban, s ez ügyben iszonyatos forráskezelési tehetségről tanúságot téve idézi a Katolikus Lexikont, illetve a Magyar Néprajzi Lexikont is.
A cikkben ugyanakkor
Így lehet nagy arccal fakenews-ozni, tényleg.
A HVG publicistája leszögezi: „Ismétlem, nem tudjuk pontosan, mi történt, de jó eséllyel az, hogy a keresztény és magyar kultúra önkéntes védelmezői egy, a magyar néphagyományba beépült, katolikus szertartást a muzulmán migránsok hatásának tudtak be. Felháborító nemzet- és egyházgyalázás!”
Na, hát az van, hogy Pieve di Cento még mindig olasz falu, így nem igazán tudom, hogy a Magyar Néprajzi Lexikon miért is releváns az ügyben.
Oké, a katolicizmus sokfelé hasonlóképpen hatott a népi kultúrára, de azért ennyire nem egységesített, például a húsvéti körmenet sem világszerte elterjedt szokás, csak inkább a volt Osztrák-Magyar Monarchia területén. Az olasz és a magyar temperamentum pedig jó eséllyel nem hozott létre tök azonos vallási szokásrendszert. A templomi keresztek és a körmeneti kereszt lila kendővel való letakarása is bevett szokás, de hogy egy temető keresztjeit mind letakarják nagyböjt idején, olyanról még nem hallottam. Kicsit sok kendő kéne hozzá. A népszokások pedig nemhogy országról országra, de még faluról falura is változtak a legutóbbi időkig (jórészük eltűnéséig). (A Magyar Néprajzi Lexikon magyar forrásai mellett elsősorban amúgy német nyelvű irodalomra támaszkodott a hivatkozások szerint.) Megjegyezném, hogy létezik kifejezetten Liturgikus Lexikon is, vonatkozó szócikkel, mely szerint a lepellel való letakarás szokása megtartható, ha szokásban van, de nem kötelező. Itthon amúgy ma a lila az elterjedt, nem a fekete. Ez megint csak azt mutatja, hogy még a nagy vonalakban egységes vallási szokások terén sem feltétlen azonos minden részlet népről népre.
A Magyar Hang elsősorban kápolnafelújítással és -átalakítással magyarázza az esetet az olasz balközép La Repubblica regionális kialakítása nyomán.
Az igazság itt is kideríthető a Repubblica cikke nyomán, és az nem éppen a fake news-ozók oldalán áll:
Tényleg kapcsolat van a muszlim, más vallású, illetve vallástalan gyászolók érzékenysége és a keresztény ábrázolások eltakarása között.
A Repubblica cikke szerint, amelyben megszólal a helyi polgármester is, az történik: van egy nem felszentelt kápolnaépület a temetőben, amit a tervek szerint felszerelnének egy függönyrendszerrel abból a célból, hogy a vallástalan, avagy más vallású, közöttük muszlim temetkezési megemlékezések idején el tudják takarni a keresztény szentképeket és családi síremlékeket az épületben.
Itt tehát nem beszélhetünk álhírterjesztésről: az egy dolog, hogy jobboldali szereplők és publicisták saját nézőpontjukból nagy felhajtást csinálnak az ügy körül – ez senkinek sem tilos –, és igaz, hogy nem volt teljesen pontos a jobbos sajtó eredeti hír(esztelés)e, de a Nagybetűs Tény az, hogy ebben az ügyben
Aki ezt akarná teljességgel tagadni, az szalad bele a fake news zsákutcájába.