„Ezen a vonalon maradva, két olyan témával, fogalommal találkozunk egyre többször, amelyek általában csak úgy lógnak a levegőben. Az egyik a nemzeti minimum, a másik pedig a szülőföldön megmaradás. Mit ért Ön ezek alatt?
Nemzeti minimumról 2010 óta beszélhetünk. Ezt az állampolgárság, választójog és autonómia kérdéseire adott válasz határozza meg. Én úgy látom: ha bármelyik politikai erőt megkérdezi az ember, mind igyekszik ezek mellé felsorakozni, mert az, aki ezt nem teszi meg, szalonképtelenné válik a nemzeten belül.
A szülőföldön megmaradás alatt véleményem szerint egy olyan elvet kell érteni, ami nemcsak az itthonmaradást támogatja, hanem a hazatérést is. Ugyanis 2004-től kezdve mi az Európai Unió tagjai vagyunk, ahol egyebek mellett az emberek szabadon vállalhatnak munkát, vagy éppen tanulhatnak, lakhatnak bárhol. Ezért azon önmagukat européer pártként definiáló hazai ellenzéki pártok, akik kritikaként fogalmazzák meg, hogy Magyarországot egyre többen hagyják el, önmaguknak mondanak ellent. Hiszen, ha ennyire nagy szabadságpártiak, miért probléma, hogy van, aki külföldön dolgozik vagy tanul. A szülőföldön megmaradás egyike azon kormányzati törekvéseknek, amik nem feledkeznek meg az éppen kinn tartózkodó magyarokról, hanem lehetőséget biztosít számukra a hazatérésre. Emellett pedig, az otthon maradóknak nyújt kiemelkedő lehetőségeket. Ennek eredményeit például a Vajdaságban is láthatjuk, ahol legutóbbi látogatásomkor több fiatal mondta, hogy az ide érkező gazdasági beruházások nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy haza költözzenek.
Kevésbé pozitív témák, de nemzetpolitikáról beszélve muszáj megemlítenünk ezeket is. Szlovákiában most zajlik egy jogalkotásnak csúfolt folyamat, ami gyakorlatilag betiltaná a magyar himnusz éneklését. Ukrajnában választások vannak, amelynek kampányában megint a magyarok voltak a főellenségek. Mit gondol ezekről?
Ami a szlovák helyzetet illeti, én már ott tartok, hogy semmin sem lepődök meg. Annak örülök, hogy a kormányközi kapcsolataink jók, és az jó is lenne, ha nem történnének ilyenek. Szoktam-volt mondani, hogy egy hajszál a húslevesben sok, kopasz fejen meg kevés. Önmagában azzal, hogy a Beneš-dekrétumok megerősítését követően, most már a himnusz betiltása is megtörténik, már nehezen lehet mit kezdeni. Én ebben azt tartom a legszomorúbbnak, hogy voltak magyar képviselők, akik ezt megszavazták. Tovább gondolva azonban felmerül az a még szomorúbb kérdés: hol van most az Európai Unió? Vagy éppen Juncker úr a nagy igazságérzetével?