A szórvány problematikája az egyik legkényesebb és legmegosztóbb kérdések egyike Magyarországon a nemzetpolitikával foglalkozók körében. Az egymástól teljesen eltérő megoldási javaslatok közt
a beletörődéstől a mérsékelt példákon át az egészen szélsőséges ötletekig
minden megtalálható. Vannak, akik úgy gondolják, a többségi nemzetbe való beolvadás folyamata csak úgy állítható meg, ha erősítik a szórványban élő magyarok identitástudatát és biztosítják az egyházi és intézményi tevékenységeiket. Mások előbb-utóbb elkerülhetetlennek tartják, hogy ezekről a – ma még viszonylag népesnek mondható – területekről szépen lassan visszavonuljon a magyarság, a közösség tagjait pedig tömbvidékekre vagy az anyaországba kell áttelepíteni.
*
De mi is az a szórvány?
Az anyaországban élőknek sajnos gyakran nem mond semmit ez a szó, vagy csak halványan sejtik mit is jelenthet. Az igazság az, hogy a fogalom tömör, egymondatos definícióval nem ragadható meg, a témával foglalkozók körében pedig ahány kutató, annyiféle definíció létezik rá. Közülük sokan gyakran két, szinte reménytelen dolgot kísérelnek meg: meghatározni pontosan a szórvány fogalmát és számításokba bocsátkozni a szórványban élő magyarok létszámát illetően.
Lássuk...
A szórványlét egy olyan állapot, amelyben egy közös etnikai jellemzőkkel rendelkező közösség a maga belső erőtartalékaiból képtelen fenntartani, megőrizni és reprodukálni a nyelvi és kulturális értékeit. A nemzettesttől elszigetelődve, leépült intézményrendszerrel felszámolódásnak van kitéve, így mindenképpen külső segítségre szorul, különben az asszimiláció útjára kényszerül.
Ez egy elkerülhetetlen folyamat, amelyet nagy erőfeszítéssel is sokszor csak lassítani lehet. Bodó Barna megfogalmazása szerint a szórvány nem más, mint a kisebbségi eltűnés veszélyét nem csak felvillantó, hanem azt gyakran látványosan bemutató társadalmi tér, retorikusabban szólva a „nemzet vagy a nyelv határa”,
amely a nemzetvesztés lehetőségét is magában hordozza.
A legnagyobb magyar szórványközösség természetesen Erdély területén él.
Erdély számos régiójában a tömbben élő magyarok, politikai- és civil szervezetek, egyházak összefogására és az anyaország sürgős és hathatós támogatására van szükség ahhoz, hogy a szórványban élő közösségek megmaradjanak a magyar nemzet számára. A 16 erdélyi megye közül kilenc kifejezettem szórványmegyének számít (Máramaros, Beszterce-Naszód, Fehér, Arad, Temes, Hunyad, Brassó, Szeben és Krassó-Szörény), egy közülük határesetnek mondható (Kolozs megye, amely némiképp kilóg a sorból, hiszen arányait tekintve szórványhoz hasonlít, ugyanakkor teljes Erdélyben itt van a legkomolyabb intézménykoncentráció).