Végül is mi a fontos egy nemzetközi szintű bíróságon? Hogy az ott dolgozó bíró legyen egy kompetens, tanult személy; vagy az, hogy az illető legyen mondjuk egy fekete, buddhista, meleg férfi egy fejlődő országból?
Ezek mind jogos kérdések, és egy igazán szabad társadalomban efféle gondokat szabadon meg kell és lehet vitatni. De az utóbbi időben nem ezt tapasztalom.
A közösségi médiáról (Twitter, Facebook, stb) már tudott, hogy
tölcsérszerűen tereli a figyelmünket olyan ideológiákra, emberekre, akik hozzánk hasonló véleményeket képviselnek.
Nagyon könnyen válnak komplex társadalmi kérdések leegyszerűsített, fekete-fehér (nem fajra értem!) problémákká. És ha netán mondanál valamit a fehér problémáról, amit a másik csoport tagja feketének lát, akkor már jönnek a megbélyegzések: kommunista, náci, fasiszta.
Ez a logika szerint Peterson fasiszta, mert szerinte bizonyos állami intézkedések, amelyek a transgender közösségre vonatkoznak, valójában csorbíthatják a szólásszabadságot. És persze oda vezethet, hogy bárki, aki Petersonra hivatkozik, szintén fasiszta.
A Cambridge-i Egyetem szánalmas akciója ezért annyira aggasztó számomra. Anélkül, hogy az egyetemistákat kitették volna egy másik ember véleményének, hallgattak a „diáktestület” félelmeire és visszavonták egy kompetens akadémikus kutatói meghívását. A Cambridge-i Egyetem később azzal indokolta döntését, hogy Peterson egyik előadása után egy olyan emberrel pózolt, aki iszlamofób pólót viselt.
*
Az egyetemnek az elsődleges dolga az, hogy egy olyan teret biztosítson, ahol kényes és sokszor ellentmondásos problémákat meg tudunk vitatni, nem pedig az, hogy minden egyetemista kényét-kedvét kiszolgálja.
Épp azzal válik valaki felnőtté, hogy képes másvalakit meghallgatni, és ha nem ért egyet az illető álláspontjával, ellenérveket hozhat fel.
De ezt nem azzal érjük el, hogy elcsitítunk bárkit, aki tőlünk eltérő véleményeket fogalmaz meg. A huszonéves diákok nem hópelyhek: ők lesznek a következő vezetők. Rosa Parks nem hópehelyként pityergett a biztonságos fészkében, hanem leült a fehéreknek fenntartott ülésre a buszon. Vivian Malone pedig első fekete nőként felemelt fővel lépte át az Alabamai Egyetem küszöbét, miközben fehér férfiak faji szitkokat ordibáltak.
Tizennyolc éves koromban ragadt meg egy Orwellnek tulajdonított gondolat:
a szabadság az, amikor másnak megmondhatod azt, amit nem akar hallani.
Ezért annyira fontos, hogy egy társadalomban, főleg az egyetemek közegében megengedjék különböző ideológiai szempontok megvitatását. Szemtanúi vagyunk annak, hogy egy olyan toleráns országban is, mint Hollandia (írhatnék sokat a holland toleranciáról, mert éltem ott) megint előretör a szélsőjobb. A kérdésem: ez nem pont azért történik, mert bizonyos kényes témák nincsenek megfelelő módon megvitatva?