„A nyugat, azaz Európa, az Egyesült Államok és Japán mindig az egész világ gazdasági motorja volt, szóval kellett, hogy legyen egy ellentétes hatás a világgazdaságra, amikor a népességnövekedés összeomlott, azaz 4-4,5 százalékról, ami az átlag volt a hetvenes évek közepéig, szinte a nullára csökkent. Ez nem csak a növekedés csökkenését vonta maga után, hanem a társadalom állandó költségeinek növekedését is. Amikor a népesség utánpótlásának aránya nem tartott lépést az elöregedéssel, A nyugat hirtelen váratlan költségekkel találta szembe magát.
S akkor mi ebből a kiút?
Mint Benedek pápa rámutatott a Caritas in Veritate enciklikában, a gazdasági válság okának természete morális volt: az élet tagadása. A válságból való egyetlen kiút az, ha a családok újra nyitottak lesznek az életre, és több gyermeket vállalnak.
Hogy várhatja, hogy az emberek nyitottak legyenek egy ilyen elképzelés felé, miközben állandóan azt hallják, hogy a világ állandóan a katasztrófa előtt áll a túlnépesedés miatt?
A hatvanas években azt mondták nekünk, ha nem lesznek gyerekeink, akkor gazdagok leszünk. Most azt látjuk, hogy ennek épp az ellenkezője történt: szegényebbek lettünk. Akkoriban burjánoztak a neo-malthusiánus elméletek, és az embereket meggyőzték, hogy ha a népesség kontrollálatlanul növekszik, akkor az ezredfordulóra Ázsiában milliók fognak éhen halni. Ma azt látjuk, hogy azok a nemzetek, amelyekről azt feltételeztük, hogy halálra éheznek, népességnövekedésüknek köszönhetően gazdagabbá váltak mint mi és azok, amelyek a mi gazdaságainkat segítik.
De már akkor, 1968-ban VI. Pál azt írta a Humane Vitae-ben, hogy a gazdasági növekedés nem feledkezhet el az ember és így az élet értékéről.
És mi van akkor, ha a népesség nem növekszik?
A GDP növelésének egyetlen módja a fogyasztás növelése. Ezt már ösztönözni próbálták, főleg a technológiába és a termelésbe való befektetés által, ami a dekolonizációt követte.
De még a termelést ösztönözni próbáló manőverek sem tudnak akármekkora hatást elérni – van egy felső határuk, és még olyan következményük is lehet, hogy az emberek nem dolgoznak többé, azaz a munkások csak egy gép kezelőivé válnak. A gépek termelékenysége pedig 100 százalék.