Ami az illiberalizmus teoretikus megalapozását illeti, az bizony – a modernitás normáinak megfelelően – kritikai, és ami tán még fontosabb, történeti jellegű. „A dolog története maga a dolog” – mondotta megfontolandó módon Hegel.
A liberalizmus elleni legjobb érv a liberalizmus története napjainkig.
Amikor a felvilágosodás-projekt elkezdődött, az ember még büszkén ugrált az üres ég alatt, mert megölte Istent. A morál teoretikusai pedig könyveket írtak és azokban vázolták, miképpen is kéne élni. Tellett-múlott azonban az idő és a történelem tette a dolgát. Az eszmék kiléptek a könyvek lapjairól és a materiális valóságban is hatni kezdtek. Mészárlások, világégések követték egymást, míg eljutottunk a máig, és láthatjuk, hogy a sikeres liberalizmus elhozta a hülyék mennyországát – ahogyan Arendt nevezte. A liberalizmus klasszikusai – akik, mint Kant vagy John Stuart Mill, elutasították például az általános választójogot – minden bizonnyal elrettennének, ha a látnák a mai világot és elutasítanák, hogy mindezt ők akarták.
Ám most fenyegetve érezzük magunkat. Biztonságunk oda, a jövő veszélyekkel teli. Legyenek ezek a veszélyek környezetiek, nukleárisak vagy túlnépesedésiek – nincs rájuk érvényes, észszerű válasz a hatalomra jutott liberalizmusban. Márpedig ha a ház magától összeomlik, akkor bizonyára az alapjaival van baj. Tulajdonképpen – a praxis számára – tökéletesen mindegy, hogy mi/mik voltak a liberálisnak mondott demokrácia teoretikus alapjai: ha ide jutottunk, akkor valami nem működik. Babarczy azt írja: „Ha nem léteznének (néha abszurd) social justice warriorok, azt alt-right kifogyna a mondanivalóból...” De, léteznek. Sőt, egyre több van belőlük, olyannyira, hogy a jogként forgatott morál segítségével egyre nagyobb befolyásra is tesznek szert.
A liberalizmus létrehozott egy csomó veszélyes problémát, amikkel semmit sem tud kezdeni. Ez maga a bukás, minden morális pöffeszkedés ellenére. És nem, nem az a megoldás, hogy még több liberalizmus kell, mert – mint mondják – minden rendben lenne, ha nem lennének fasiszták.
Ami nem működik, azt el kell vetni,