Robban a latin nyelvi bomba

2018. július 21. 10:24

Nincs olyan, hogy felesleges tudás, felesleges tantárgy. Minél többet tanulsz és tudsz, annál több vagy.

2018. július 21. 10:24
Orbán János Dénes
Magyar Idők

„Persze most egy haladó okos rögtön rávágná, hogy: de a mai ifjúnak nincs is szüksége Arisztotelész Metafizikájára, és teljesen értelmetlen azzal terhelnie a zsenge agyacskáját. Erre én meg azt tudom mondani, hogy netán arra nagyobb szüksége van, hogy hülye klipeket nézzen a YouTube-on, ezzel gazdagítva a konzumidiótákra alapozott ipart?

Vagy akkor szögezzük le: az embernek tulajdonképpen nincs szüksége kultúrára, sem oktatásra, és töröljük már ki azt a sok szerencsétlen flótást, aki filozófiai műveket, verseket írt, szobrokat faragott és képeket festett az évezredek folyamán, és toljuk ki helyette a menő szelfinket az Instára. Abban különbözzünk az állatoktól, hogy nekik nincs Instájuk, nekünk meg van.

Ja, hogy nem lenne Insta, ha ez a sok szerencsétlen flótás nem gondolkodott volna… Mert tetszik tudni, a kultúra egy komplex rendszer, amely sokkal jobban összefügg, mintsem a laikusok hinnék: matematika és filozófia egy tőről fakad, és egy nyelv felső fokon való elsajátítása sem fejleszti kevésbé a képességeket, mint a matematikai gyakorlatok. Nincs olyan, hogy felesleges tudás, felesleges tantárgy. Minél többet tanulsz és tudsz, annál több vagy, hogy patetikusan foglaljam össze.

A rendszerváltás óta se szeri, se száma a haladó elméleteknek és kísérleteknek, reformoknak: egyetlen tanév sem olyan, mint az előző, rosszabb a helyzet, mint egy laboratóriumban, mert az iskolákban nem fehér egerek vannak, hanem a gyermekeink. Akikhez most már nem szabad hozzáérni, nemhogy szidni, de rájuk szólni sem lehet, túlterhelni őket szigorúan tilos, nehogy 12 éves koruk előtt megtanuljanak írni, és lehetőleg érettségiig el kell őket kísérni az iskolába, majd hazahozni őket, nehogy eltévedjenek, vagy megharapja őket egy vérszomjas verőköltő bodobács. (Néhány évszázaddal ezelőtt a kamaszok gyalog mentek el tanulni más országok univerzitásaira, pedig a közbiztonság enyhén szólva gyengébb volt, mint a mai.)”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rasdi
2018. december 05. 16:16
Szinte valamennyi európai nyelvtanban az ige- és főnévragozás a prepozíciók alkalmazásával a latin mintára épül. (Még akkor is, ha az angolban a főnévi esetek talán már nincsenek.)
duzur
2018. december 05. 15:57
Fontos kérdés, hogy a mai világban milyen és mennyi tudás hasznos és lehetöleg élvezetes is. Rohamosan nö az elsajátítandó uj ismeretek mennyisége miközben az agy kapacitása véges. Sok múlik persze a tanítás, tanulás módszerein is. A túlhajtás Ázsiában is sok öngyilkossághoz vezet. A látványos sikerek mellett. A sok lexikális tudás nem mindig vezet empátiához, ami pedig a konstruktív jövö egyik alapfeltétele...
Burmin
2018. december 05. 10:31
Évente előjön a latin és ógörög majd hamvába hull. A többség úgyis akit érdekel magyarul olvashatja mondjuk Platont, Senecát stb. Latin szólások mondásokra meg ott a net ha valakit érdekel...
Rasdi
2018. december 05. 10:25
De bizonyos mértékű lexikális tudás elengedhetetlen. Persze annak semmi értelme, hogy valaki kívülről tudja a Toldi szerelmét.)))))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!