Hiszen egy sportoló hivatásszerűen azért is lesz azzá, ami, mert győzni akar. Ez vezeti, ezért hozza az áldozatokat. Személyes becsvágy nélkül senki sem szerez aranyérmet.
Granit Xhaka a svájci válogatottat választotta, többek között azért, mert nagyságrenddel jobb képességű labdarúgó, mint a bátyja.
És ezzel valószínűleg tisztában volt a svájci szövetség is, amikor behívták a nagyválogatottba, valamint a pályája is mutatja. Granit az Arsenal alapembere, Taulant a Baselé. Félreértés ne legyen, utóbbi is nagy szám, de azért érezzük, hogy nem egy kategória. Granit a korosztályos ranglétrákon lépkedve rögtön, szinte amint lehetett debütált a legjobb svájciak között, Taulant 2011 és 2013 között négyszer volt U-21-es válogatott, mire 2014-ben elfogadta az albánok invitálását.
És megint leszögezem: egyikük elhatározásának érzelmi hátterét sem vitatom, de élek a gyanúval, hogy amennyiben Taulant lett volna Granit helyében, ma svájci válogatott lenne. Miért? A becsvágy és a győzni akarás miatt, ami miatt gyerekkoruktól fogva mindent sutba dobtak, csak hogy elérjék a célukat. Ilyen a profi sport.
Xhaka és Shaqiri viselkedése mellesleg nem is újdonság. Shaqiri olyan komolyan veszi a gyökereit, hogy cipőjén három ország színe is szerepel, Svájcé, Albániáé és Koszovóé, Xhaka pedig egyenesen azért hagyott ki anno egy helyzetet az albánok elleni 2012-es vb-selejtezőn – ezt később saját maga is megerősítette –,
mert büszke albánként nem rúghat a hazájának gólt.
Tetszik vagy sem, az albán diaszpóra – Finnországtól Svájcig megtaláljuk jeleit válogatott játékosokban – annyira erős most, mint amilyen erős lehetett volna összeállva egy generációval ezelőtt Kongó/Zaire diaszpórája.
Lorik Cana, az albán válogatott amúgy szintén Svájcban felnőtt, immár visszavonult csapatkapitánya nyilatkozta az alábbiakat pár éve egy albán újságnak:
„Mindig is azon a véleményen voltam, hogy a Balkánon született albánoknak mind egy nemzeti csapatban kéne játszaniuk. Így erősebbek lennénk, de ez számomra elvi kérdés is. Most szétszóródva focizunk: játszunk albán, macedón és más nemzetek válogatottjaiban. Egy nagy nemzeti projekt részeként mindannyiunknak egy színben kéne pályára lépnünk. Koszovó jó úton halad az integrációban, optimista vagyok. Hazánk az elmúlt években sok szörnyűségen ment keresztül, kezdve a szerb megszállással és a háborúval. A harcok egyúttal azt jelentették, hogy az az infrastrukturális háttér, ami szükséges egy sikeres futballgeneráció felneveléséhez, teljesen megszűnt vagy éppen létre sem jött. Ezek után nem csoda, hogy a svájci válogatott több meghatározó embere is albán. A tehetség és az akarat nem hiányzik belőlünk, csak a normális háttér. Ezért mondom, hogy a jövő útja csak az lehet, ha az összes albán egy válogatottban tud focizni, születési helyétől függetlenül.”