„Mi van, ha ami Magyarországon kipattant, sokkal inkább a világ és annak változó geopolitikai helyzetére reflexió, semmint Magyarországra és annak demokratikus fejlődésére?
Az interneten kering egy történet egy békésen úszkáló búvárról, akit egyszer csak szabályosan lökdösni kezdett egy bálna, gyakorlatilag felszínre taszítva őt, rémülten segítségért kiáltva, abban a hittben, hogy az megtámadta. A búvár csak akkor vette észre, hogy az amúgy emberre ártalmatlan jószág agresszív viselkedésével megmentette az életét, amikor társai segítségére sietettek. Közvetlen közelében ugyanis egy hatalmas cápa úszott, ezt próbálta a gigantikus emlős közölni vele a maga eszközeivel.
Habár Magyarország messze nem bálna, méretét tekintve még csak nem is delfin, sőt, valószínű, hogy nem is a futball VB eredményeit korábban oly hatásosan megjósoló látnoki csoda polip, de egészen biztos, hogy nem is a történetben szereplő cápa. Elképzelhető, hogy attól még, hogy támadóan adják elő, van valami jelzésértékű abban, amit a rendszer kritikusai mondanak, amit a balliberális oldalnak fel kéne ismernie és saját válaszaival kezelnie. Ha eltekintünk a közvetlen politikai reflexióktól, amelyben mindkét fél a másikban látja az ellenséget, akkor az elemzési teret kinyitva jobban megérthetjük a problémát. Hogy hogyan lehetséges ez?”