1948 május 14-én, idén 70 éve kiáltotta ki független államiságát közel kétezer év szétszóratást követően a zsidó nép a történelmi Szentföld, a mai Izrael területén.
A zsidó naptár sajátosságai okán idén az ünneplések már lezajlottak, ám a történész és a magyar patrióta szemével is érdemes következtetéseket keresnünk és emlékeznünk a nemzeti szuverenitás és a pozitív értelemben vett nacionalizmus sikerének ezen évfordulójára.
Természetesen tisztában vagyok vele, hogy ezek új gondolatok és perspektívák nem csak a magyar sajtóban, de a magyar jobboldalon is, hiszen hazánkban oly’ sokáig tekintettek a „nyugati imperializmus”, a „gyarmatosítás” és a „rasszizmus” szülötteként Izraelre, hogy ezen előítéletek még a konzervatív gondolkodású emberek közé is utat találtak. Azonban a rendszerváltás után lassan 30 évvel, a nemzeti gondolat csúcsán és az első izraeli miniszterelnöki látogatást követően talán már elég prekoncepció lebomlott a közéletben, hogy másképp is tekinthessünk a zsidó állam születésére.
*
Az alábbiakban egy gyors történelmi áttekintést kívánok adni a zsidó állam függetlenségének kikiáltásáról, majd Izrael és Magyarország modern történelmének párhuzamaira és eltéréseire kívánok reflektálni, kiemelve a sikerességek vagy sikertelenségek okait. Előbbi azért is kell, mert az ójobbikos médiában gyakorta megjelent a nézet, hogy Izrael ezzel igazságtalanul elvette az arabok „hazáját” (mely egyébként korábban oszmán terület, nem pedig arab ország volt).
Az igazság ezzel szemben az, hogy az arab oldal visszautasította az ENSZ 1947-es felosztási javaslatát, mely egyébiránt főleg sivatagos részeket adott volna a zsidóknak, az araboknak pedig olyan kulcsterületeket, mint Gáza, a Jordán nyugati partja, illetve Jeruzsálem teljes környezete. A zsidók elfogadták volna a javaslatot, ám az arabok a békés megoldás helyett a több sikerrel kecsegtető háború mellett döntöttek, majd pedig vesztettek. Vesztes mivoltuk nem kétséges, ám
érthetetlen a felvetés, mely szerint az önálló arab döntés miatt a zsidók lennének a hibásak.
Izrael helyzete azért is lehet érdekfeszítő egy nemzeti gondolkodású magyar ember számára, mert számos hasonlóság fedezhető fel a két ország között. Közel azonos lakosságszámú, kevés kiemelkedő természeti adottsággal rendelkező országról van szó, melynek legnagyobb lehetőségeit kiváló elméi és az innováció tartogatják. Mind a két ország erősen jobboldali gondolkodású a lakosságát és a politikumát tekintve, és mind a két ország szomszédjaival való kapcsolatát rossz történelmi emlékek nehezítik. Mint a két ország kiemelkedő potenciállal rendelkezik diaszpórában élő nemzettársaival kapcsolatban, és mind a két ország aktív nemzetpolitikával igyekszik külföldi közösségeit nemzeti ügyének megtartani. Mind a két országot illusztris politikusok – Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu – vezetik, akiknek „korszaka” kétségkívül fontos szerepe lesz hazájuk történelmében. S közben mégis azt látjuk, hogy a két ország nem azonos súlycsoportban van, Izrael ugyanis nemzetközi szempontból meghatározó tényező, míg hazánk talán csak szűkebb környezetében trendteremtő (és ez is egy friss fejlemény).