Magyarország és Románia kormányát egyaránt támadások érik Brüsszelből.
„A külügyi tárcavezetők rendszeres megbeszélései ugyanakkor azt is jelzik, bizonyos uniós kérdésekben egységes, közös álláspontok körvonalazódnak. Magyarország és Románia kormányát egyaránt támadások érik Brüsszelből, ami szintén egyfajta kölcsönös szolidaritási reakciót vált ki Budapesten, illetve Bukarestben.
Klaus Johannis részéről a csendes elzárkózás jellemző Magyarország vonatkozásában, a román elnök nem bírál, de a közeledést is elutasítja. A magyar–román államközi együttműködésben ugyanakkor fontos szempont lehet a jövő év végén esedékes romániai elnökválasztás is. Ugyanis volt már arra példa, hogy a külhoniak körében óriási népszerűségnek örvendő Orbán Viktor javaslata egy romániai népszavazás esetén (Traian Basescu leváltásáról szóló referendum, 2012) döntőnek bizonyult az erdélyi magyarok hozzáállását illetően.
S miután jelenleg zökkenőmentes az RMDSZ és a magyar kormány relációja, az a román elnökjelölt, akinek támogatására szólít a Kelemen Hunor vezette párt, s akiről pozitívan nyilatkozik a magyar miniszterelnök, az erdélyi magyarok szavazataival máris öt-hat százalékos előnyre számíthat, ami akár döntő is lehet a várhatóan kiélezett küzdelemben.”