Rumnapló – Egy rektor naplója VII.

2018. május 14. 09:10

A régi és a mai liberálisokat az különbözteti meg, hogy a régiek nem hirdették az egyenlőség mindenhatóságát.

2018. május 14. 09:10
Lánczi András
Lánczi András
Mandiner

A régi és a mai liberálisokat az különbözteti meg, hogy a régiek nem hirdették az egyenlőség mindenhatóságát.

A maiak viszont mindenben az egyenlőséget keresik: gazdaságit, társadalmit, kulturálisat, nemek közöttit, életmódbelit, lelkiismeretit, testi különbségek közöttit – mindenhol és mindenben, ahol az emberek között különbségek vannak.

S ha a valóság ezt cáfolja, akkor a végső menedékként azt ajánlják, hogy „legyél mindig önmagad”, vagyis mindegy ki vagy, mit értél el, egy szempontból pont olyan vagy, mint mindenki: egyén vagy.

Merő véletlen, hogy nem te vagy Einstein, pedig lehetnél, mi több, Einstein is te vagy, mert ő is csak egy egyén volt.

Ez volt a kommunista elképzelés lényege is, amikor teljes egyenlőséget ígért és akart kierőszakolni.

Mintha az egyenlőtlenségek volnának az emberi bajok végső okai.

Néha a legváratlanabb helyről jön a bölcsesség. A kiváló filmek többnyire jó irodalmi alapanyagból születnek, ahogy a Rumnapló is. Eredetileg Hunter S. Thomson regénye szolgáltatta az alapanyagot. Az 1950-es években játszódó filmben hangzik el a következő:

„Nincs olyan, hogy liberális. A liberális diplomás kommunista”.

Eredeti szöveg szerint: „There is no such thing as a liberal. A liberal is a Commie with a college education.”

Valószínűleg a regényírót nagyban befolyásolta az 1950-es és 1960-as évek Amerikájának közhangulata és az egyetemi campusain történtek.

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2018. május 15. 10:27
Mindig szerettem Lánczit olvasni, de ez most különösen tetszett, mert ennek az eszmefuttatásnak az eredendő és a későbbiekben kialakuló elkerülhetetlen egyenlőtlenségünkről szóló része szerintem a józan ész tapasztalatokon alapuló hangja. Egyenlőek lehetünk a választójogban, bár sokaknak kétségeik vannak, h. ez az össz társadalom érdekeit szolgálná, egyenlőek lehetünk a törvény előtt. A többi egy másik történet. Helyes az embereket általában NEM érdemeik szerint (hisz melyikünk kerülhetné el a mogyorófa pálcát), hanem alapból egyenlőkként kezelni, de ettől az egyenlőtlenség tény és ennek a biztos tudata a fölemelkedésre ösztönző erő.
Dr Woland
2018. május 14. 21:21
A kommenteket végigfutva bizony azt látom, hogy a gúnyolódás és a szerző" tudományos toplistán" elfoglalt rangja lett a fő téma. A gazdasági egyenlőség persze kissé kilóg a sorból de a szerző tágabb kontextusban megfogalmazott állítása nagyrészt érvényes és releváns. A probléma már régóta az hogy a liberálisok valójában nem liberálisok, hiszen csak azt a véleményt fogadják el amivel azanosulni tudnak. Aki másként gondolkozik azt megbélyegzik és megpróbálják kirekeszteni. (Vö kommunista ideológiával, de akár az EU-s ülések balliberális hozzászólóinak stílusával és mondandóival. ) Hunter S. Thomson nagyon találóan fogalmazott. Ezentúl idézni fogom..
tango47
2018. május 14. 19:00
Akkor van a nagy baj, ha elhiszik, hogy ők ugyan olyanok. Így lesznek frusztráltak az emberek, mert a véleményükkel magukra maradnak.
gross
2018. május 14. 18:23
Kínos, hogy pont a Közgáz rektorát kell kijavítani, de nem, a liberálisok nem keresik a gazdasági egyenlőséget. A liberális gazdaságpolitika a piaci folyamatokra, a magántulajdonra és profitérdekre helyezi a hangsúlyt. Az újraelosztást igyekszik csökkenteni. A 'neoliberális' gazdaságpolitikát a Fidesz - és felteszem, Lánczi is - tegnap még pont a piac mindenhatóságába vett hite miatt demonizálta, és a tiszta piaci folyamatok ugyebár sok esetben pont az egyenlőtlenségeket mélyítik. A neoliberálisokat - Pinochet Chíléje, részben Thatcher Egyesült Királysága - azért kritizálták, mert a drasztikus piaci reformok okozta társadalmi egyenlőtlenségre igencsak érzéketlenek voltak, remélve persze azt, hogy hosszabb távon a reformok több jövedelmet fognak elérhetővé tenni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!