Aki közelről ismer, az tudja, egyértelműen soha nem köteleződtem el egyetlen pártnak és kormánynak sem. Friss diplomás pályakezdőként az ezredfordulón hittem egy multikulturális, határok nélküli Európában, hittem egy idealizáltnak tekintett, már akkor is csak magasztos utópiának tűnő szociáldemokrata politikában, hittem a klasszikusnak vélt liberalizmusban.
Aztán keserűen ébredtem rá, hogy az ideológiák nem követik, nem értik a Magyarországon és a világban zajló változásokat; és nekem meg kellett értenem, hogy az egyén szabadsága és érdeke helyett sokkal fontosabb a közösségi érdek és a közösségi szolidaritás.
Rájöttem, hogy egy olyan korszak érkezik hamarosan, ahol
a fogyó erőforrások és a demográfia megkövetelik majd az egyén, a család és a kisebb közösség felelősségét is,
és ahol a kisebbség nem erőltetheti rá az akaratát a többségre. Sajnos ki kell mondani, ez soha nem volt még annyira aktuális, mint most; és annak is el kell hangoznia, hogy ez hazai vonatkozásban egyértelműen a hazai cigány közösségekhez kapcsolódik.
A viszonylagos függetlenségem az elmúlt évek során segített abban, hogy a politikai mezőben található szereplők többségével folyamatosan legyen lehetőségem egyeztetni, vitatkozni a haza cigány közösségekhez kapcsolódó nehézségekről, problémákról, az esetleges megoldásokról. Voltak, akik bele mertek nézni a jövőbe és megértették, miért és hogyan kellene máshogyan foglalkozni ezzel a kérdéssel (sőt, akár a programjukat is próbálták ebbe az irányba vezetve alakítani), és voltak olyanok is, akik az évtizedes mantrákat ismételgetve, konokul tagadva a változó idők hozta nehézségeket még mindig csak a többség és a mindenkori kormányok (de általában a jobboldali kormányok) felelősségét hajlandók látni. Az ő helyzetük a legegyszerűbb és a legkényelmesebb: az ideológiai vakságban mindig ki lehet tapogatni annyi rasszizmust és hátrányos megkülönböztetést maguk körül, amennyivel bizonyítottnak láthatják a maguk igazát. Ne legyenek kétségeink, igény erre is van. Mármint az ő részükről.
Eközben folyamatos a kampány, és bár az ellenzéki oldalon mindenki elmondja, hogy miért ne Orbán, arról nem esik szó, hogy miért is valaki más. Nincsenek pártprogramok, nincsenek összevetések, nincsenek valódi víziók, ott tartunk, hogy csak a politikamániás elemzőknek csoroghat folyamatosan a nyáluk, ők megkapják, amit akarnak. Ugyanakkor az itt élő hétköznapi emberek számára valódi víziók kellenek, valódi programok, olyan felvetések, amelyeket követni tudnak, amelyekhez igazodni lehet. Az, hogy oktatás-egészségügy, az ebben a formában nem vízió. Az, hogy az elveszettnek beállított sajtószabadság visszahozatala fontos dolog, vagy, hogy a jogállamot helyre kell állítani, esetleg, hogy meg kell erősíteni az európai értékeket – ezek szintén nem víziók a számukra. Mint ahogyan az sem az, hogy kivándorol az ország – Nyugat-Európa 40 éve éli meg folyamatosan, hogy egyik országból a másikba mennek dolgozni, családot alapítani, élni az emberek.