A Brexit lélektana

2018. február 06. 19:43

A Kollektív Nárcizmus Skálán való eredmény bejósolta a 2016-os amerikai elnökválasztáson a Trumpra érkező szavazatokat.

2018. február 06. 19:43
Lantos Dorottya
Mindset

„A kollektív nárcizmus hatásait nem csak a Brexit-szavazatokhoz köthetjük napjainkban. A Kollektív Nárcizmus Skálán való eredmény bejósolta többek között a 2016-os amerikai elnökválasztáson a Donald Trumpra érkező szavazatokat (Federico és Golec de Zavala, 2017). A fenti eredmények fényében eszünkbe juthatnak a Trump-kampány bevándorlás-ellenes mozzanatai, melyek a kollektív nárcisztikus személyek számára vonzóak lehettek. Dr. Marta Marchlewska és munkatársai a Brexit-szavazatokat és a Trump-szavazatokat, illetve ezek kapcsolatát a kollektív nárcizmussal a populizmus kontextusában vizsgálták (2017). A kutatás-széria harmadik tagjában a szintén populista retorikával jellemezhető lengyel konzervatív párt, a Jog és Igazságosság támogatottságát is összefüggésbe hozták empirikus adatok alapján a kollektív nárcizmussal.

Marchlewskáék kutatása az első, melyben a kollektív nárcizmust úgy tűnik, sikerült experimentális módon előidézniük a külső csoportok fenyegetéséről szóló információ bemutatásán keresztül. Bár a fentebbi kutatások mindössze korrelációs adatokon alapulnak, vagyis ok-okozati következtetéseket nem tudunk biztosan levonni belőlük, ez a kutatás egészen új utat nyithat a jövőben a kutatók számára. Ennek jelentősége pedig nem kérdéses, hiszen a kollektív nárcisztikus csoportok hatalomra kerülésével fontos minél jobban megértenünk személyiségük működését, hogy az esetleges csoportok közötti konfliktusok kialakulását, illetve fokozódását megelőzhessük.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mr.Falafel
2018. február 07. 19:42
Ez egy nagyon jó kis punci. Le van szarva, mit hablatyol.
22-es csapdája
2018. február 07. 14:37
Komolyan felb#szom magam, mindig, amikor elméletileg ugyanazon egyetemet végzett, ugyanazon tudásanyagot elsajátított kollégáimnak - ennyire nincs fogalma a döntések nem pszichológiai aspektusairól, - olyan dolgokba avatkozik aminek értelmezésére önmagában a pszichológia nem elegendő (politológia, amerikanisztika és a szociológia is kellene) - ennyire kritikátlanul bégetik vissza a kultúrmarxista propagandát - és mindezt PhD meg egyetemi oktatói székből, ahol a legjobbaknak kellene helyet foglalnia, nem annak, aki kiszolgálja az értelmiségi szubkultúra lázálmait, fixációit. - és amikor ordít az egész írásból a szobatudós éthosz, az élettapasztalat, a hétköznapi emberekkel való kapcsolat teljes hiánya! Komolyan mondom, egyszer kénytelen leszek egy ilyenre válaszcikket írni, mert zavar, hogy az a pszichológiát, amit Jung, Skinner, Maslow és a többi nagyok felépítettek ezek fel se tudják fogni és egybites baromságokat adnak elő "pszichológiaként".
Megtalálta
2018. február 07. 11:01
A bejósol az nem megjósol, mint ahogy beb*szni nem ugyanaz, mint megb****i.
u.cserkész
2018. február 07. 10:49
Szóval "bejósolta" ?! Szegény magyar tanárod itt káromkodik mellettem. Mert annak, hogy bekaphatod, van értelme.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!