„Catherine Deneuve átlépte a #metoo piros vonalát. Azonnal vádak ezrei zúdultak rá, hirtelen színészlegendából a nemi erőszak és a pedofília védelmezőjévé vált. Feminista aktivisták szerint Deneuve és társai megpróbálják visszaépíteni a hallgatás falát, a szexuális erőszakot pedig mindennapos jelenségként láttatják. Deneuve ekkor még hallgatott, a levél egy másik aláírója, az iráni származású Abnousse Shalmani újságíró válaszolt: »Felnőtt embernek tartom magam. Képes vagyok arra, hogy kezeljem, ha valaki szexuális ajánlatot tesz, és még inkább képes vagyok arra, hogy nemet mondjak rá.«
Mindezek után a legkevesebb, amit Deneuve-től a #metoo mozgalmárok elvártak volna, az egy nyíltszíni harakiri lett volna. A színésznő vasárnap bocsánatot is kért a zaklatások áldozataitól, akiket a levéllel akaratlanul is megbánthatott. De csak tőlük! Mert a mániákus vádlókból továbbra is elege van. »Ki biztosít arról, hogy a feljelentések közül mind igaz? Hogy nem lesznek olyan megvádolt ártatlanok, akik öngyilkosságot követnek el?«
A #metoo világ forrongott, mire onnan kapott rendreutasítást, ahonnan talán a legkevésbé várta. Saját legendájuk, Margaret Atwood szólalt meg. Az írónő a szerzője A szolgálólány meséje című könyvnek, amelyből tavaly kultikus feminista sorozat is készült. Jelzésértékű, hogy a Trump-ellenes tüntetéseken is többen a sorozat főszereplőinek jelmezeibe öltöztek. Nos, ez a 78 éves hölgy leírta azt, hogy nagyon rossz az a világ, ahol, ha megvádolnak valakit, az azonnal bűnössé is válik. A vád pedig maga az ítélet. »Még a zaklatások áldozatainak sem tesz jót, ha abból indulunk ki, hogy a nőknek mindig igazuk van, és soha nem hazudnak, és a megvádolt férfiak mindig bűnösök.« »Úgy néz ki, rossz feminista vagyok, nőgyűlölő, erőszaktámogató« – írja a feminista legenda. Hogy mi vár rá ezután…”