Mert természetesen igaz az, hogy Nyugat-Európa mindmáig többet és jobbat termel (vagy termeltet magának másokkal), magasabb az életszínvonala, és bizonyára jobban működik benne a civil társadalom, és mindezekért mágnesként vonzza a kelet-közép-európai bevándorlókat és/vagy munkavállalókat.
Igen, de azt is tudjuk, hogy a nem európai bevándorlók viszont részben integrálhatatlan, párhuzamos társadalmakat alkotnak benne, létszámuk pedig mostanában érte-éri el azt a szintet,
mely alapvető strukturális változásokat vonhat maga után a politikai pártszerkezettől kezdve a kultúráig sok mindenben,
és egyre több jel és jelzés szerint permanens konfliktushelyzetet és egyre romló közbiztonságot eredményezhet.
Ebben a történelmileg új helyzetben úgy vélekedni, hogy ha eddig mindig sikeres volt Nyugat-Európa, akkor nincs miért azt gondolni, hogy ezután nem lesz az – a tényeknek éppen hogy nem a tisztelete, hanem az üzenetük mellőzése. A Nyugat-Európa vitalitását és Kelet sorvadását igazolni hivatott népesedési térkép pedig nem értelmezhető például az erős katolikus tradíció megemlítése nélkül Írországban, a muszlim bevándorlók figyelembevétele nélkül Franciaországban vagy Svédországban, sőt ugyanezen tényező nélkül Németországban, ahol eddig még ez az erős demográfiai faktor sem volt képes megállítani a népességfogyást. Nekem ugyan kevés személyes tapasztalatom van Nyugat-Európáról, ezért jórészt olvasmányaimra támaszkodom, a nyugati határhoz közeli osztrák részeken azonban az elmúlt években is többször jártam, és nemcsak Bécs rohamos iszlamizációját láttam elképedve, hanem hogy már olyan történelmi magyar településeken, mint Kismarton vagy Felsőőr is a muzulmán gyerekek jelentik a legvitálisabb vallási csoportot az iskolában.
Vajon tudunk-e arra vonatkozó képzettségi és más adatokat, bizonyítékokat, hogy ha és ahol többségbe kerülnek, ott vezetésükkel ugyanolyan szabad és prosperáló társadalmak működhetnek majd, mint az ma még megszokott Nyugat-Európában? Én nem ismerek ilyeneket. A hozzám eljutó információk szerint egy ilyen perspektívának már csak azért sincs esélye, mert az érintettek nem titkolt céljai mások (pl. muszlim törvények bevezetése stb.).
Kelet-Közép-Európa viszont perspektivikusan sem lesz muzulmán lakóterület,
s ez önmagában kedvezőbb fejlődési tendenciákat jelez előre. De a már most is jobb gazdasági gyarapodási adatokat (pl. GDP) lehet-e figyelmen kívül hagyni? Egy friss elemzés szerint ez nem az EU-s támogatásoknak köszönhető, sőt annak ellenére van így, hogy a magas külföldi tulajdonarány miatt több pénz áramlik a térségből nyugatra, mint onnan ide. Igaz lenne, hogy Kelet-Közép-Európa egyre inkább terhet jelent a Nyugatnak, s hogy a Brexitben is ez tükröződik? Aligha.
A tendenciákra figyelve a kivándorlás vagy a hagyományos értékek tekintetében is más konzekvenciákra kell jutnunk, mint Botos Máté jutott. Hiszen például – ha hihetünk a híreknek – 2017-ben már a hazatérő munkavállalók nagyságrendje elérte a távozókét, a házasságkötések száma pedig az utóbbi esztendőkben nőtt. Nyilván az is igaz, amit Botos Máté idéz, hogy ennek ellenére a rendszerváltozás óta felére csökkent ez a szám – de ugye egészen más a kép, és más a kiolvasható tendencia is, ha csak az utóbbi esztendők adatait vesszük.
Sorolhatnám még a fura kitételeket – attól kezdve, hogy a bankrendszer nagyrészt külföldi kézben van (igen, de az utóbbi években már mintegy 50%-ban magyar kézbe került), odáig, hogy nekünk nincsenek népesség-tartalékaink (miközben maga mondja, hogy a határon túl vannak), és hogy évszázadok óta nem él a keleti eredet hagyománya (ezt nem is tudom értelmezni), és így tovább.
Botos szerint nem látszik, hogy bármiben is előnyre tettek volna szert a lemaradt kelet-európai országok. Talán nem tartja előnynek a migráció kezelésének módját. De nem előny a folklórkultúra eleven sokszínűsége? A művészetek egyrészt gyökeresebb, másfelől fennköltebb-arisztokratikusabb jellege és a tudományos világ kreativitása? (Miközben Nyugaton – innen úgy látszik – nincs egy eredeti eszme, s a piac elnyelte a művészetet.) Nem kiaknázandó, valóra váltandó előny, hogy a magyarok még ma is több gyermeket szeretnének, mint a nyugat-európaiak? Nem előny az elevenebb patriotizmus és a tradicionális értékek nagyobb ereje általában? Vagy a politikai lehetőségek terén: az a körülmény, hogy a három legnagyobb hatalom (USA, Oroszország, Kína) egyaránt ebben a térségben látja Európa-politikájának mozgásterét? Ez persze nagyon veszélyes is lehet.
*
A vitacikkíró úgy gondolta végigvinni a lemaradás metaforáját, hogy aki hagyja elmenni a vonatot, s még gyalog sem vág neki a célnak, az nem jut sehova.
Pedig nem csak egy járat van. Még ugyanoda sem. Hát még – némileg – más irányba.