Árok Norbert László kutató (Századvég Alapítvány) írása
A diplomácia három nagy szabálya: Gondolkozz hosszú távon! Legyen még egy lépés a tarsolyodban! Add át az üzenetet kis politikai kockázat mellett! – ebben a mátrixban érdemes vizsgálni a magyar kormány elmúlt hónapokban tett lépéseit az ukrán nyelvtörvény kapcsán. A kormány célja nem az, hogy teljesen éket verjen az egyébként jelenleg kis politikai támogatást maga mögött tudó ukrán integrációba. Ennél fontosabb, hogy a jövőre nézve elősegítse a nemzeti kisebbségek jogainak biztosítását az integrációs folyamat során. Ezt pedig az összes többi integrációs és csatlakozási feltétellel egyenlő fontosságúként kell kezelni.
Nemrég, a Gyurcsány-érában intézményesülő, mostanra pedig nagybetűs független szakértővé avanzsáló Krekó Péter aggodalmát fejezte ki, hogy a magyar kormánynak az ukrajnai nyelvtörvény kapcsán tett lépései ismét az összeurópai stratégiai célokat teszik kockára. Sőt, Magyarország egyfajta trójai falóként igyekszik az orosz érdekeket kiszolgálva aláásni Európa és szövetségi rendszereinek hosszú távú céljait – így például Ukrajna EU-s illetve NATO integrációját.
Azért érdemes megjegyezni: az orosz ’establishment’ ténylegesen úgy érzékeli, hogy egyfajta háborúban áll a nyugattal (természetesen nem kevés belpolitikai töltetetű motivációval a háttérben), hogy Oroszország igyekszik képességein túlmutatóan nagyobb szeletet kihasítani magának a nemzetközi rendszerből, az orosz politikai, hírszerzési és propaganda lépéseknek igen csekély közvetlen hatása volt az európai és amerikai politikai folyamatokra.
Gondolatmenetünk alapjaként érdemes megjegyezni: Ukrajna nyugati integrációjának fenntartása kétségtelenül európai érdek. A kisebbségek jogainak védelme viszont európai érték. A magyar külpolitika számára pedig kiemelkedően fontos terület.
Hányadán is állunk Ukrajna integrációjával?
De haladjunk Krekó cikkének logikájával! Az írás egyik fő állítása, hogy Ukrajna integrációja hosszú távú európai politikai érdek. Ez természetesen nem kérdés – a magyar kormány is kétségkívül Ukrajna EU integrációja mellett szállt síkra. A Társulási Egyezmény, a vízumliberalizáció melletti magyar kiállás, a kelet-ukrajnai harcokban súlyosan megsérült katonák hazai ellátása már mind részleteiben ismert a hazai sajtó tudósításaiból.