Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Nem várhatjuk el másoktól, hogy politikájukat a mi érdekeink, igényeink szerint alakítják. Jövőnket tudatos nemzetállami stratégiával nekünk kell formálnunk.
„A cégeknek is részt kell venniük a munkavállalók át- és továbbképzésében, nem várhatják el, hogy az állam tálcán kínálja nekik a képzett munkaerőt. Az államnak viszont abban van nagy feladata, hogy a gazdasági szerkezetet beruházásaival olyan irányba terelje, hogy csökkenjen a gazdaságban a robotokkal könnyen kiváltható munkahelyek száma.
Ehhez hosszú távú szemléletre, a gazdasági növekedés társadalmi hatásainak mérésére, a tudásszintben lévő egyenlőtlenségek csökkentésére van szükség.
Másképpen fogalmazva, a társadalmat összefogó pozitív jövőképet és az annak elérését biztosító programokat kell kínálni az embereknek. Vagy ahogyan az előadó fogalmazott, a kormányzásnak is egyre innovatívabbá kell válnia, ami azt is jelenti, hogy részterületek helyett átáll a kormányzati munka a rendszerekben való gondolkodásra.
Végül még egy fontos tanulság a konferenciáról: nem várhatjuk el másoktól, hogy politikájukat a mi érdekeink, igényeink szerint alakítják. Jövőnket tudatos nemzetállami stratégiával nekünk kell formálnunk.
Mert a konferencia nevét adó híres menedzsmentszakember, Peter Drucker gondolataihoz kapcsolódva, csak a jól és okosan vezetett országok lehetnek tartósan sikeresek.”