Ennél nagyobb segítséget senkitől nem kaphatott volna a függetlenségpárti mozgalom. A spanyolok maguk demonstrálták közérthetően, hogy miért kell a katalánoknak saját, független állam. Biztosra vehető, hogy a beavatkozás hatására az eddigi ingadozók is az elszakadás pártjára állnak, illetve ez a katalán politikai elitet is kényszerhelyzetbe hozta. Morális öngyilkosság lenne, ha nem foglalnának állást a spanyolokkal szemben. A spanyolok maguk gondoskodtak arról, hogy a mozgalom megerősödjön, hogy a bizonytalanokat megerősítse.
Kérdés, az erőszakos spanyol beavatkozás milyen uniós reakciót vált ki. Az emberi jogokra kényes uniós képviselők és intézmények mit szólnak az erőszakos fellépéshez? Vajon előhozakodnak a Franco-rendszer példájával? A spanyolok fejére lesz olvasva, hogy módszereik a legsötétebb falangista időket idézik? Arra is kíváncsi vagyok, hogy lesz-e olyan katalán közéleti szereplő, politikus, aki feljelenti hazáját az Uniónál. Az EU eddig Junckeren révén lakonikus egyszerűséggel summázta a történteket. Juncker szerint, ha a katalánok kiválnak Spanyolországból, akkor kérvényezniük kell a felvételüket az Európai Unióba, amit nagy valószínűséggel Spanyolország meg fog vétózni.
A magyar kormány álláspontja sokat sejtető. Kovács Zoltán szóvivő a kormány nevében kijelentette, hogy bármit hozzon egy esetleges népszavazás, annak eredményét el fogják fogadni. (Végre elmondható, hogy van valódi külpolitikánk!) A magyar kormány viszonyulása a kérdéshez azért is fontos, mert egyes számítások és remények szerint a következő évtizedekben egyes határon túli magyarlakta területek is élni fognak a népszavazás útján kinyilvánítható szabadságigényükkel.
Van azonban a határok tologatásán kívül egy másik ok is, amiért nagyon fontos a katalán ügy.
Ez egy komoly megerősítése annak, hogy Európában mai napig megkerülhetetlen tényező sokak számára a nemzet fogalma.
Bár a kontinens országai ezer szállal kötődnek egymáshoz, mindig bebizonyosodik, hogy a nemzeti kötelékek a legerősebbek. A nemzet eszménye semmit nem veszített relevanciájából. Európában az identitás legfontosabb eleme a nemzet, a nemzeti közösséghez tartozás. Jó lenne azt hinni, hogy a kereszténység legalább ennyire fontos, azonban a nemzet vitathatatlanul a legfontosabb. A liberálisok jó ideje temetik a nemzetet mint az identitás, az önmeghatározás közegét, azonban a valóság újra rácáfolt az életidegen elméletekre.