A New York Times aggódik a liberális demokráciáért, Orbánnal is példálózik
Serge Schmemann ugyanakkor azt állítja, az érintett országokban leginkább a hatalmon lévőkkel szembeni elutasításról van szó, és nem a szélsőjobb térfoglalásáról.
A francia baloldal szerint egyre inkább úgy tűnik, hogy Macron nem a válság megoldása, hanem maga is a válság része.
„A francia baloldal szerint egyre inkább úgy tűnik, hogy Macron nem a válság megoldása, hanem maga is a válság része. Kevesen szólnak róla, de Franciaországban is megvalósult a »centrális erőtér«. Az elnök a parlamenti abszolút többségére támaszkodva óriási hatalommal bír. A parlament szerepe amúgy is formális, az ellenzék igen gyenge, és ráadásul ideológiailag a lehető legmegosztottabb. A szociális konfliktusok megoldásának aligha lehet a leghatékonyabb terepe ez a rendszer, miközben a politikai ellentétek nem csökkennek. Egy baloldali politikus úgy fogalmazott, hogy »a franciák azt hitték, megválasztják Macront, de megkapták Juppét«. Alain Juppé Franciaországban a neoliberális reformok első nagy hullámának és a vele szembeni nagy 1995-ös sztrájkhullámnak a szimbóluma. Akkor az egész országot megbénító mozgalom végül meghátrálásra késztette a kormányt. Őszintén szólva azért erre ma jóval kisebb az esély.
A forró ősznek azért összeálltak az elemei. Egy éles szemű politikai megfigyelő írta a napokban a következőt: »A politika hozzáigazodni látszik a különböző társadalmi csoportok eltérő érdekeihez. Más országokban ezek többnyire összekeverednek egymással, Franciaországban a politikai és a társadalmi törésvonalak egyre inkább megfelelnek egymásnak. Ez igen konfliktusos állapotot hozhat létre, amely nem áll messze a hetvenes évekbéli helyzettől. Távolról sem lehetetlen, hogy olyan konfliktusoknak leszünk tanúi az országban, amelyeket nem láttunk majd egy fél évszázada.«”