Tudománykritika – Napi Maxima

2017. augusztus 28. 10:59

A gyanú mindenesetre fennáll, hogy a tudomány ereje nem igazságában, hanem organizáltságában van.

2017. augusztus 28. 10:59
Hamvas Béla
Patmosz I.

Napi Maxima - Szalai Zoltán rovata

 

„A gyanú mindenesetre fennáll, hogy a tudomány ereje nem igazságában, hanem organizáltságában van. Ereje nem abban van, hogy fogalmaival a tényleges világ valóságát ismeri meg, hanem hogy ezek a fogalmak az átlagos emberi értelem számára megkerülhetetlenül zárt és szigorú rendszerben épültek ki. A tudomány ezek szerint nem a valóság megismeréséből indult ki, hanem olyan fogalmi organizációt igyekezett teremteni, amely nem a megismerésre, hanem egyéb célra készült, s amelynek áttörése ebben a percben lehetetlennek látszik. A fogalmak és az összefüggések megszilárdultak, és a szükségszerűséghez igen hasonló építménnyé alakultak. Az építmény konstrukciójában mindenesetre van valami, ami aggodalmat kelt. A tudományt abszolút tudásnak vallják. Az pedig, ha valamely gondolatot abszolutizálnak, mindig gyanús. (…) De lehet, hogy igazuk van azoknak, akik a tudományt a középkori dogmatika mintájára felépített, de tökéletesített rendszernek, az antiklerikális és a reformációs mozgalmakból kinőtt, történeti hatását vesztett papi világhatalom után egy újabb világhatalmi organizáció bázisának tartják.”

Hamvas Béla: Patmosz I. Németség

Hamvas Béla (1897-1968) magyar filozófus, esztéta, könyvtáros, majd 1951-től raktáros. 1990-ben posztumusz Kossuth-díjat kapott. A magyar filozófia egyik ritka képviselője, aki önálló gondolatiságot hozott létre. Munkássága olyan fogalmak köré csoportosul, mint a hagyomány, egzisztencializmus, szcientifizmus, derű és imagináció.

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ökobetyár
2021. augusztus 27. 04:27
Németországból hoztam a tudománykritikát (P. Kafka, Meyer-Abich, Dürr, Chargaff), de máig egyedül maradtam vele. A tudománybabona föltartózhatatlan. (Lásd Ökobetyár: Tudománykritika).
Bell & Sebastian
2017. augusztus 29. 09:27
Az utóbbit meg kell magyaráznom, Jézus három néven említi a Sátánt, mint Szétdobáló, Vádló és Legyek Ura. Ady még tisztában volt ezzel, disznófejű nagyúrnak nevezi a pénz istenét, miként a közismert regényben az elejtett disznó karóra tűzött fejétől remélik a szörny távol tartását.
Bell & Sebastian
2017. augusztus 29. 08:49
Kedvencem a négy majom, a Nyugat (jellemzően) pont a legfontosabbat felejtette ki a sorból: - Nem cselekedni (meg)! A lényeg az, nem látni, nem hallani és nem beszélni. Tipikus farizeus hozzáállás.
Fáskerti
2017. augusztus 28. 18:29
Már Marx is megmondotta, hogy minden tudomány ideologikus, tehát hamis tudatot, partikuláris érdekeket tükröz (még a marxizmus is, csak az más). A biztató viszont az, hogy minden tudományos állítás megkérdőjelezhető, kétségbe vonható (na jó, kivéve a Holokausztot).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!