Tudománykritika – Napi Maxima

2017. augusztus 28. 10:59

A gyanú mindenesetre fennáll, hogy a tudomány ereje nem igazságában, hanem organizáltságában van.

2017. augusztus 28. 10:59
Patmosz I.

Napi Maxima - Szalai Zoltán rovata

 

„A gyanú mindenesetre fennáll, hogy a tudomány ereje nem igazságában, hanem organizáltságában van. Ereje nem abban van, hogy fogalmaival a tényleges világ valóságát ismeri meg, hanem hogy ezek a fogalmak az átlagos emberi értelem számára megkerülhetetlenül zárt és szigorú rendszerben épültek ki. A tudomány ezek szerint nem a valóság megismeréséből indult ki, hanem olyan fogalmi organizációt igyekezett teremteni, amely nem a megismerésre, hanem egyéb célra készült, s amelynek áttörése ebben a percben lehetetlennek látszik. A fogalmak és az összefüggések megszilárdultak, és a szükségszerűséghez igen hasonló építménnyé alakultak. Az építmény konstrukciójában mindenesetre van valami, ami aggodalmat kelt. A tudományt abszolút tudásnak vallják. Az pedig, ha valamely gondolatot abszolutizálnak, mindig gyanús. (…) De lehet, hogy igazuk van azoknak, akik a tudományt a középkori dogmatika mintájára felépített, de tökéletesített rendszernek, az antiklerikális és a reformációs mozgalmakból kinőtt, történeti hatását vesztett papi világhatalom után egy újabb világhatalmi organizáció bázisának tartják.”

Hamvas Béla: Patmosz I. Németség

Hamvas Béla (1897-1968) magyar filozófus, esztéta, könyvtáros, majd 1951-től raktáros. 1990-ben posztumusz Kossuth-díjat kapott. A magyar filozófia egyik ritka képviselője, aki önálló gondolatiságot hozott létre. Munkássága olyan fogalmak köré csoportosul, mint a hagyomány, egzisztencializmus, szcientifizmus, derű és imagináció.

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ökobetyár
2021. augusztus 27. 04:27
Németországból hoztam a tudománykritikát (P. Kafka, Meyer-Abich, Dürr, Chargaff), de máig egyedül maradtam vele. A tudománybabona föltartózhatatlan. (Lásd Ökobetyár: Tudománykritika).
Fáskerti
2017. augusztus 28. 18:29
Már Marx is megmondotta, hogy minden tudomány ideologikus, tehát hamis tudatot, partikuláris érdekeket tükröz (még a marxizmus is, csak az más). A biztató viszont az, hogy minden tudományos állítás megkérdőjelezhető, kétségbe vonható (na jó, kivéve a Holokausztot).
ottapont
2017. augusztus 28. 18:19
'A tudományt abszolút tudásnak vallják' Természetesen a jelenség létezik, számos követővel. Az angol terminológia erre a "scientism". Ez pedig a meghatározása: "Unlike the use of the scientific method as only one mode of reaching knowledge, scientism claims that science alone can render truth about the world and reality. Scientism's single-minded adherence to only the empirical, or testable, makes it a strictly scientifc worldview, in much the same way that a Protestant fundamentalism that rejects science can be seen as a strictly religious worldview. Scientism sees it necessary to do away with most, if not all, metaphysical, philosophical, and religious claims, as the truths they proclaim cannot be apprehended by the scientific method. In essence, scientism sees science as the absolute and only justifiable access to the truth."
Tehetős Totó
2017. augusztus 28. 18:00
Arthur Koestler szerint a marxisták imádják megfordítva is mondani a birtokos eseteket. Eszerint: A tudomány krítikája, a krítika tudománya.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!