„A gyarmati uralom alól több mint fél évszázada felszabadult szubszaharai Afrika demokratizálódása nem zökkenőmentes. A Freedom House 2016-os jelentése szerint mindössze tíz szubszaharai afrikai állam számított szabad demokráciának, 18 részben szabad demokráciának (köztük Kenya), 19 pedig nem szabad demokráciának (köztük Ruanda).
A washingtoni Brookings Intézet 2017-es, Afrikára vonatkozó előrejelzése szerint a világszerte csökkenő biztonságérzetet a felhasználhatják az afrikai vezetők arra, hogy korlátozzák a szabad mozgást és a szólásszabadságot. Alemayehu G. Mariam politikatudós még 2010-ből származó megállapítása szerint az afrikai választópolgárok elsősorban a megélhetésük miatt aggódnak, csak második szempont számukra, hogy mennyire érvényesülnek a szabadságjogaik.
A Kaliforniában oktató etiópiai professzor úgy vélte, a nyugati típusú demokrácia nem működőképes és idegen az afrikaiak számára, mivel a kontinensen nincsenek meg a modell előfeltételei és történelmi előzményei. Mint írta, a liberális demokrácia csak komoly gazdasági növekedés után lesz képes elterjedni a kontinensen – más kérdés, hogy Ruanda fejlődése éppen ennek mond ellent. Ráadásul a Freedom House vonatkozó adatai szerint az afrikai demokráciák helyzete folyamatosan javul – 1990 környékén ugrásszerűen, azóta lelassulva.”