Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A verbális erőszak cinikusan gerjesztett eszkalációja akkor is közel kétmillió francia erőszakos halálához vezetett, tökéletesen értelmetlenül és feleslegesen.
„A francia forradalomnak nevezett jelenséghalmaz talán minden más ilyen öngerjesztő örvénylésnél brutálisabban mutatja be ezt a folyamatot, és teszi mindezt elsősorban az ott megszülető globális véleményhatalmi terror eszkalációján keresztül, amit a szerencsétlen sorsú királyné példája ír le a legpontosabban. A média véleményhatalmának óriási, mondhatni, döntő szerepe volt a verbális erőszak folyamatos sulykolásában. Ennek egyik korai megjelenése volt a bűnbakképzés, illetve az ehhez kapcsolódó lejárató mitológia. Mivel ezekben a folyamatokban az ember legősibb ösztönei mozdulnak meg, így logikus, hogy a támadás a létfenntartás és fajfenntartás körüli ösztönvilágot célozta meg. A rendszer »beüzemelésének« klasszikus célpontja tehát a királyné, Marie-Antoinette. Az 1783-tól a királynő 1793-as lefejezéséig évente új kiadásban megjelenő »Essais Historique sur la vie de Marie-Antoi-nette« című, hatalmas példányszámban terjedő pornográf mű a szexuális démonológia történelmi prototípusává válik. A királyné perverz szexuális szörnyetegként jelenik meg, aki esztelen pazarlásával, az államháztartást szétzüllesztve, mély válságba taszította az országot.
Ma már tudjuk, hogy ebből ugyan egy szó sem volt igaz, a méreggel dúsan átitatott közbeszédben mégis evidens volt mindenki számára, hogy így van, és ez önmagában is hozzájárult a királyság intézményének gyors eróziójához. Talán nem olyan nehéz felfedezni azokat a párhuzamokat, amelyek jelzik, hogy e pusztító mechanizmusok ma sokkal veszélyesebbek, mint akkoriban voltak. Pedig a verbális erőszak cinikusan gerjesztett eszkalációja akkor is közel kétmillió francia erőszakos halálához vezetett, tökéletesen értelmetlenül és feleslegesen.
Ünneplés helyett talán erről is el lehetne töprengeni.”