„A nyilvánvaló akadályok és a tagországok közti egyetértés hiánya miatt nem csoda, hogy a mostani csúcs elfogadandó zárónyilatkozata a közös uniós határok védelmét helyezi a középpontba, azt, amiben viszonylagos egyetértés van a tagállamok között. A kvótarendszer helyett viszont most új, kompromisszumos megoldást kell keresni, olyat, ami ugyanúgy elfogadható az unió magállamai számára, mint például a renitens szerepében lévő visegrádi országoknak. A V4-ek korábban már előálltak egy javaslattal, ami ugyan elbukott, de nem elképzelhetetlen, hogy a kötelező kvóták elvetése után valami hasonlóban meg tudnak állapodni az EU-tagállamok. A visegrádiak által kitalált »hatékony szolidaritás« elvének értelmében a tagállamok dönthettek volna, milyen mértékben kívánnak részt vállalni a migrációs válság közös kezelésében.
A közeledésnek ugyanakkor magyar részről már vannak jelei. Lázár János csütörtökön például arról beszélt: Európába nemcsak azok nyerhetnek bebocsátást, akik menedékjogot kaptak, de olyanok is, akiket valamelyik tagállam léptet be, érte felelősséget vállalva, ha az adott országnak gazdasági vagy politikai érdeke fűződik hozzá. Szintén egyfajta kompromisszum elérésére irányulhat Orbán Viktor brüsszeli csúcs kapcsán tett kijelentése, miszerint a jelenlegi helyzetben a közösen megoldandó kérdésekre kell fókuszálni.