Egy budai villa megdöbbentő titkai – ahol az ÁVH embereket kínzott
Kísérteties, megrázó részletek tárulnak fel, egy diktatúra működésének legmélyebb bugyrai.
A magam részéről először a Shop-Stop nevű Kevin Smith klasszikusban találkoztam a sci-fi társadalomtudományi értelmezésével.
„Ha a politológusok esetén lehet morálról beszélni, akkor annak a határát súrolja, mikor tanácsadóként először felkészíti a rá bízott politikust egy adott témából, majd azután ugyanez a politológus dicséri halálra a politikus szövegét este a tévében. Témánkat tekintve ez mellékszál, most igazán ne beszéljünk Giró-Szász Andrásról, Lengyel Lászlóról, Török Gáborról vagy Mráz Ágoston Sámuelről.
Milyen lehet a science-fiction politológus szemmel? Pont olyan, mint amikor az Egyenes Beszédben elemzik a nap aktuális közéleti megszólalásokat. Csak éppen a sci-finek nincs tétje. Arról később sem derülhet ki, hogy egész másként alakult, mint ahogy azt vártuk. Marad a tiszta játék, az ideológiák műveken keresztüli monitorozása.
A sci-fik világaiban az egyik legizgalmasabb kérdés a demokrácia jövőbeni szerepe. A korunkban dicsőített demokrácia az ember társadalmi berendezkedésének optimális állapota, vagy egy álom csupán, mely a ciklikus folyamatok csúcsain bontakozhat ki, a krachok és válságok pedig elsöprik-e időről-időre. Esetleg kivételes szerencse az a kor, amikor a demokrácia mint olyan létezhet. Boldog-e az ember a demokráciában egyáltalán? Nem sokkal jobb-e, ha bizonyos szabadságjogainkról lemondunk a jólét kedvéért. A sci-fik utópisztikus világai ezen kérdések megvitatására is lehetőséget adnak.”