Magyar Péter és Vitézy Dávid is elárulja a választóit
Előbbi ugyanis azt ígérte a kampányban, hogy nem fog DK-hoz köthető személyeket támogatni, míg Vitézy Dávid azokat fideszeseket csapja arcul, akik rá szavaztak az óbaloldal leváltása érdekében.
A mostani adat tulajdonképpen azt jelenti, hogy visszatértünk a 2008-as gazdasági válság körüli szinthez.
„2016-ban a létminimum egy fogyasztási egységre számított átlagos értéke havonta 88.619 Ft volt. A háztartástípusonkénti létminimum-értékeket a fogyasztási egységek háztartástípusonkénti száma és az egy fogyasztási egységre számított átlagos érték szorzata adja. A tipikus, azaz két aktív korú személyből és két gyermekből álló háztartás létminimumértéke 256.995 Ft-nak felelt meg. E háztartásban az egy főre jutó átlagos létminimumérték 64 249 Ft volt. A különböző háztartástípusokra érvényes egy főre számított értékek 2016-ban a 71,8 ezer Ft-os átlag körül, az 55 ezer és 88,6 ezer Ft közötti sávban szóródtak.
Az 1–2 személyes háztartások egy főre jutó értékei az átlagosnál nagyobbak, míg a többszemélyesekre kisebb értékek jellemzőek. Ez abból következik, hogy az utóbbiak esetében a rugalmatlan kiadások több személyre oszlanak meg, továbbá, hogy a gyermekek fogyasztása – globális összegét tekintve – a felnőttekénél kisebb. Az egyes háztartásokban a létminimumérték és élelmiszer-normatíva hányados 2,61–3,68 között mozog. A legmagasabb értékek az egyszemélyes háztartásokra, a legalacsonyabbak az 5 fő felettiekre jellemzőek.
(...)
Talán sokkal izgalmasabb kérdés annál, hogy mennyi az egy főre eső létminimum összege, az, hogy milyen változások figyelhetők meg. Elsőre talán meglepő lesz, hogy tavalyi évhez képest jelentősen csökkent azoknak a száma, akik létminimum alatti háztartásban élnek. Ez az arány korábban 41 százalék volt, idén 36 százalékra csökkent.
Sajnos sok évnyi adat hiányzik ennek kapcsán, hiszen a KSH nem csak 2010 óta nem hozta nyilvánosságra a létminimum alatt élők arányát, hanem azt megelőzően is csak ritkán. Ferge Zsuzsa számításai alapján a létminimum alatt élők aránya az 1993-as 13 százalékról 1998-ra már 30 százalékra nőtt. A következő ismert adat 2009-ből származik, amikor már 37 százalékra emelkedett a létminimum alatt élők aránya. Azaz a mostani adat tulajdonképpen azt jelenti, hogy visszatértünk a 2008-as gazdasági válság körüli szinthez.”