Igen, Donald Trump végül megtette, meg merte tenni. Az Egyesült Államok felmondta a párizsi klímaegyezményt.
De, először is, pontosítsunk: az USA eleve nem volt még ténylegesen benne a „buliban”. A csatlakozást gőzerővel toló Obama aláírása önmagában kevés, a Szenátus ratifikálása is szükséges – ez azonban sosem történt meg. Az USA-ban az elnök hatalma nagy, de nem korlátlan, ezt láthattuk pl. Trump beutazási tilalmánál is. Trump tulajdonképpen pusztán megállította a még egyáltalán nem bevégzett folyamatot – ráadásul hozzátéve, hogy újra akarja tárgyalni azt.
A média hozzáállását, a hangadókat, a világ klímaszakértőit (Hollywoodtól a budapesti bulinegyedig) ismerve, mindez egy igen bátor döntés volt. Ha valaki az uralkodó eszméktől, a megmondóemberek által előírt kánontól eltérően cselekszik, vagy akár csak ilyen gondolatokat fogalmaz meg (pl. migráció kérdése, melegjogok, vagy épp a klímaváltozás), minden alkalommal menetrendszerűen érkezik a liberálfasiszta lincselés és/vagy a humanitárius ajvékolás. Utóbbi most csúcsra járatódott:
úgy potyognak a liberális könnyek, hogy lassan 10 centis tengerszint-emelkedést okoznak.
Vajon tényleg a bolygó sorsa fölött érzett aggodalom az igazi motiváció? A válasz könnyű: nem. Ma már igazából klímaiparról beszélhetünk, egy óriási lobbiról, amely egyrészt nem pusztán a világvége-hangulat keltésében érdekelt (hiszen ez csak az eszköz), hanem konkrét állami pénzek, ráadásul nagyon jelentős összegek megszerzésében.
Tévedés azt gondolni, hogy a párizsi klímaegyezmény kizárólag valamiféle nemes célú, tudományos alapú elköteleződés lenne a környezet védelme mellett. Természetesen ezt a narratívát hitetik el naiv, jószándékú emberek millióival azok, akiknek komoly érdeke fűződik mindehhez. Az egyezmény – túl azon, hogy általános számokat fogalmaz meg, és tényleges szankciókat nem tartalmaz a be nem tartás esetére, így meglehetősen képlékeny – egyáltalán nem az általános környezetvédelemről szól. Utóbbival nem hogy semmi baj nem lenne, hanem kifejezetten üdvözítő volna. A klímaszkeptikusok sem azt mondják, hogy szarunk a környezetre, éljen a féktelen iparosítás – hanem azt, hogy a mesterségesen keltett hisztériának nincs tudományos alapja, nincsenek kellő bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy valóban egyértelmű irányban változik a Föld hőmérséklete (hiszen évmilliók alatt már számos kisebb-nagyobb jégkorszakot és felmelegedést is átélhetett nem csak a bolygó, de már az emberiség is), arra pedig még kevésbé, hogy a változást emberi tevékenység okozza.