Emmanuel Macron megválasztása első pillanatától fogva borzolja Franciaország kedélyeit, meghirdetett gazdasági programja még az européerek között is okoz némi szkepticizmust, republikánus körökben pedig Edouard Philippe – idő előtti – miniszterelnöki kinevezése csak olajat öntött a tűzre. Az öreg kontinens és Franciaország újdonsült megmentője az új kormánynévsort szerda délután teszi közzé, csütörtökön pedig már sor kerül az első miniszteri tanácsülésre.
Macron, ígéretéhez híven, nem vesztegeti az időt, és rögvest belevág az ország újjáépítésébe. De elég stabilak lesznek-e a falak, nem épít-e kártyavárat a politikai jobb és bal összebékítésének letéteményese?
*
A szólásszabadság, s már-már a gyűlöletbeszéd határait feszegető francia szatirikus hetilap, a Charlie Hebdo is a macroni csodavárásnak ad teret e heti címlapján: Emmanuel Macron 64 éves feleségét várandósan ábrázolja, meglehetősen előrehaladott állapotban. A karikatúra ízlésesnek aligha nevezhető, ám a jelenlegi Franciaország problémáira (10 százalékos munkanélküliség, 2000 milliárd eurót meghaladó államadósság, az oktatás, közbiztonság elégtelensége, az agrárvidék riasztó elmaradottsága, stb.) érthető kétségekkel reflektál. Mindez azonban akár mellékes is lehet, ha maga a leköszönt elnök, François Hollande mondja. A vasárnap déli, búcsúzó twitter-bejegyzése ugyanis valóságos szürrealitásba hajlik: az egy ciklust futott exelnök elégedettségének ad hangot rövid üzenetében, miszerint nyugodtan hagyja el az Elysée-palotát, hiszen jobb állapotban adja át az országot, mint amilyenben azt találta 2012-ben. Bizonyos szempontból nézve kétségtelenül igaza van: ötéves ciklusa alatt kaptak például a melegek jogot a házasságra. De amellett se menjünk el szó nélkül, hogy
az elmúlt öt év alatt jutott el Franciaország addig, hogy mára a maastrichti kritériumok egyikét sem tudja teljesíteni.
Az éves deficit rendre túllépi a GDP 3 százalékát, és az államadósság is súlyosabb, mint a bruttó hazai termék 60 százaléka. A vandalizmusba torkolló tüntetések állandósultak, a terrorcselekménynek való kitettséggel Franciaországban ma már napi szinten kell számolni, a bérek és nyugdíjak vásárlóereje rég nem látott mélységben van.