A szabadság védhető terei

2017. március 31. 16:21

A gondolatszabadság és a hit, hogy amit teszünk helyes, együttesen nagy erőt ad. Ez az erő, amit a magyar kormány le akar gyűrni.

2017. március 31. 16:21
Pető Andrea
V4 Revue

A Facebook az emlékezet helye is. Március 27-én, hétfőn az egyik egyetemi kolléga feltett néhány képet abból az időkből, mikor a Közép-Európai Egyetem a budai oldalon működött (1992-1995). Hamarosan kommentárok, rövid történetek jelentek meg az oldalom a CEU alapításának idejéből. Olyan posztok, melyeket aztán sokan like-oltak arról, hogy hogyan kezdődött az intézmény könyvárának története 150 könyvvel, melyet lefénymásoltak és bekötöttek, és ami azóta kontinens legnagyobb angol nyelvű könyvtáráva nőtte ki magát. Történetet osztottak meg arról, hogy a Jogtudományi Tanszék alapítója, hogy esett be a szó legszorosabb értelmében az ajtón, mikor bemutatkozni jött, mert a küszöb alattomosan magas volt. Vagy hogy a Középkortudományi Tanszék számára a kijelölt irodát megtekintő professzorára rendőrt hívtak, mert kései 68-as értelmiségi outfitje alapján a biztonsági szolgálat ártalmas hajléktalanként azonosította.

Sok közös pont van ezekben a digitális önéletrajzokban a Facebook oldalon a CEU-ról, ahol 1991 óta dolgozom.

Az első a fényképek hiánya. Manapság életünk minden pillanatát fényképpel dokumentáljuk, de azok az események, amik húsz éve történtek elfelejtődtek, mert túl elfoglaltak voltunk ahhoz, hogy fényképezőgéppel bíbelődjünk dokumentálva, ahogy a történelmet csináljuk.

A másik a fontos és értelmet adó intellektuális és erkölcsi projekttel való személyes azonosulás. Mikor a CEU-t 1991-ben megalapították az alapító atyák Hanák Péter, Vaclav Havel, Litván György, Miklós Vásárhelyi, Bronislaw Geremek, Ralph Dahrendorf, hogy csak azokat soroljam, akik már nincsenek köztünk, azt tervezték, összekötik azokat a szálakat, tereket és kapcsolatokat, amiket a hidegháború szétdarabolt.

1991 új kezdetet jelentet: egy kora reggeli órát tartottam a nők és a háborúk kapcsolatáról magyar, amerikai, szerb, horvát, lengyel és cseh diákoknak, mikor a szerb csapatok el kezdték lőni Dubrovnikot a környező hegyekről. A horvát diák késett az óráról és mikor megérkezett egy papírt nyújtott oda a mellette ülő diáknak. A papír körbement az osztályban míg elért a szerb diákhoz, aki elsírta magát, mikor ránézett a képre. Ezt követően abban a kivételes helyzetben voltam, hogy lassan három évtizedes tanári pályám legemlékezetesebb vitájának lehettem részese az órán. Ilyen viták csak a CEU-ban történhetnek meg. A résztvevői soha nem felejtik el ezt a nehéz, de fontos beszélgetést. Ez volt az alapítók álma is: létrehozni teret a szabad viták számára. Ennek a szabadságnak a megélését nem volt nehéz nyomon követni azokban a Facebook posztokban, ahol az egyetemmel kapcsolatos emlékeket osztották meg.

Két nappal ez után a digitális térben az egyetem történetét felidéző Facebook beszélgetés után, az egyetem rektora gyűlést hívott össze. A nyolcszáz személyes auditóriumot megtöltötték a tanárok, diákok és a személyzet az újonnan átadott pesti épületben. Az elmúlt hónapokban sok támadás érte az egyetemet és alapítóját, Soros Györgyöt. Ahogy az egyik tanár kolléga mondta, mivel az elmúlt harminc évben Soros fontos kezdeményezéseket támogat a világban ezért nem volt olyan hónap, hogy legalább három országban egyidőben ne legyen persona non grata. De az a támadás, ami március 28-án kezdődött az egyetem ellen, alapvetően más.

A magyar kormány tárgyalási sorozatba vette március 28-án 18 órakor azt a törvényt, amit azzal a céllal írtak, hogy a CEU működését Magyarországon ellehetlenítsék. A törvényjavaslat többek között a nemzetközi egyetemeken tanmenetet, a tanárok alkalmazását és a diákok felvételét két kormány közötti megállapodás szabályozná. A javasolt változtatások az ellenőrzésről és a hierarchiáról szólnak. A CEU-t éppen azért alapították, hogy ezek ellen az értékek ellen harcoljon, amelyeket ez a törvény közvetít. Ha a törvényt elfogadják, akkor az olyan fájdalmas és emlékezetes viták, mint amelyet akkor folytattunk, mikor Dubrovnikot bombázták, nem történhetnek meg.

A gondolatszabadság és a hit, hogy amit teszünk helyes, együttesen nagy erőt ad. Ez az erő, amit a magyar kormány le akar gyűrni. Bízom benne, hogy azok a diákok, akikkel akkor beszélgettünk, és a több mint 14000 CEU-s végzett hallgató hallatja a szavát és megvédi a jövő generációjának azt a lehetőségét, hogy tanuljon a múltból és egymástól.

(A cikk korábbi változata megjelent: “Defending a CEU that matters” in V4Revue, 31.3.2017 )

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2017. április 01. 16:55
Látványlibsik figyelmébe! Az érvényes törvény!!!! 76. § (1)333 Magyarország területén külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha a származási országában államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősül és az általa Magyarország területén folytatni kívánt képzés és az arra tekintettel kiállított oklevél államilag elismert felsőoktatási fokozatot adó képzésnek (oklevélnek) felel meg és a működését az oktatási hivatal engedélyezte. ...." De mint Ignatyev elvtárs és a többi látványlibsi makogásából kiderül, itt valami hibádzik mégpedig az ÉRVÉNYES törvény szerint is: nézzük Ignatyev elvtársat: "A CEU egy közös amerikai-magyar egyetem, ahol 117 országból tanulnak diákok. Ez egy teljesen független AKADÉMIAI intézmény, amelyet minden amerikai és magyar hatóság akkreditált és elfogadott." nos hát igen ravasz Ignatyev elvtárs, de most ide nem "akadémiai " kellene, hanem "felsőoktatási" intézmény. tovább a lenini úton: "Nincs más otthonunk, csak Budapest. " mi a szösz hát mi van az amerikai oktatási intézménnyel? netántán nincs ilyen? no jöjjön akkor a "magyar" elvtárs: "Enyedi Zsolt, az egyetem magyar ügyekért felelős rektorhelyettese azt mondta, hogy... Másrészt megköveteli, hogy a külföldi egyetemnek oktatási tevékenysége legyen az anyaországában. A CEU Enyedi szerint NEM / N E M!!! / így lett kialakítva, és rengeteg ilyen egyetem létezik. Ez egy bevett forma. /Enyedi elvtársunk elfelejti, hogy itt nem bevett formáknak kell megfelelni, hanem a törvényeknek, hiszen jogállam van akkor is, amikor az Soros elvtárs érdekeivel éppen nincs harmóniában. Most érdekes módon a látványlibsik sem ordítanak a jogállamért/ tovább: "Miért lenne attól jobb a magyar felsőoktatás, ha nekünk New Yorkban is van campusunk. " Itt Enyedi elvtárs már egészen gyermeteg trükkökkel próbálkozik, keveri a feltételes módot a kijelentő móddal. Nem a pcgagyi nyelvtan szerint ez így lenne/van helyes: "Miért lenne attól jobb a magyar felsőoktatás, ha nekünk New Yorkban is LENNE campusunk. " na de ez esetben ki kellene mondani, hogy NINCS, ezt pedig lehetetlen, hiszen ez olyan igazság, amitől erősen ódzkodnak a látványlibsik. Gudfrend elvtárs is zavarba jött a konkrétumoktól, pedig nagyjából ugyanazok a "befolyásos magyarok" támogatták, mint akik most Soros elvtárs keltetőgépét, a CEU-t
SilentBob
2017. április 01. 12:25
Arculcsapatás jogállamban –lt [Solt Ottilia] Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat Hanák Katalin szociológusnak vasárnap reggel 9 órakor a lakása ajtajában egy ismeretlen fiatalember egyetlen szó nélkül, szíjjal belevágott az arcába, majd a háttérben álldogáló társával együtt elfutott. A támadás híre igen gyorsan szétfutott, megírta a hétfői sajtó, és nyilatkozott a kerületi rendőrkapitány a rádió Déli Krónikájának. Könnyű testi sértés, ismeretlen tettes. Magánvádas ügy a Btk. szerint, a szíj szerencsére 8 napon belül gyógyuló sérülést okozott, nem elég súlyosat ahhoz, hogy a hatóság hivatalból járjon el, vagyis a köz nevében emeljen vádat, így szól a jogszabály, s mi jogállamban élünk. Hanák Péter történészprofesszor – a sértett férje – a szombati Népszabadságban Csoóri Sándor nevezetes Hitel-beli írásával polemizáló cikket jelentetett meg, vitatja benne a költőnek a zsidóság politikai szerepét illető állításait. Szombat reggeltől jöttek a fenyegető, gyalázó telefonhívások. Kilátásba helyezték többek között azt is, hogy autó gázolja el a Hanák unokákat. Hanák professzor külföldön volt éppen – ezt a felesége gyanútlanul közölte is néhány ismeretlen telefonálóval, s aztán vasárnap reggel csöngetett a tettes. Ki csinálhatta? A válasz azonnal kész: „a csőcselék.” Egy csőcseléktag. S persze kész vannak a kommentárok is: a kormány által soha le nem intett jobboldal, a kormánypártok soraiból bátorított antiszemitizmus. Lehet. De azért merengjünk el egy kicsit. Így viselkedik „a csőcselék?”. A Népszabadság hétvégi mellékletében keresi meg ellenfelét? Nem. A csőcselék betöri a zsidó fűszeres kirakatát, összefirkálja a zsidó temető sírköveit esetleg, meglátja gyűlölete tárgyát az utcán, és beleköt, mert elönti az indulat. Nem. Ez a szíj sokkal gondosabban, előkészítve célzott. Oda, a zsidó, liberális közvélemény-formálók kellős közepébe. Hanák Kati arca stratégiai célpont. Ez intellektuálisan előkészített, hűvösen kitervelt ütés volt. Szimbolikus ütés. Ki csinálhatta? Kinek az érdeke? Kétségtelenül érdekük azoknak, akiknek a szemében Csoóri Sándor valamiféle szent sámán – sérthetetlen. De érdekük azoknak is, akik azt akarják, hogy rettegjen minden zsidó és minden liberális, rettegjen mindenki, aki nem a Nemzeti Többség. http://beszelo.c3.hu/cikkek/arculcsapatas-jogallamban Solt Ottilia is egy aljas uszitó volt: a magyar nép ellensége. *** – Az Antall-kormányt, de főként a jobboldali koalíciós pártokat sokszor érte burkoltan az antiszemitizmus vádja. Erre mint egyházügyi felelős hogyan reagált? – Azonnal megfeleltem ezekre a vádakra, de hamar rá kellett jönnöm, hogy provokációk voltak szinte mind, kivétel nélkül. Kezdődött az úgynevezett „hordóüggyel”. Amikor Tölgyessy Péter, az SZDSZ frakcióvezetője felszólalt, a parlamentben valaki elkiáltotta magát: „Hordót a szónoknak!” Erre ezt egyesek a zűrzavarban úgy próbálták magyarázni, hogy nem ez hangzott el, hanem „hordót a zsidónak!” Ez viszont nem hangzott el. Bebizonyosodott A hét című televíziós műsor hangkazettája s felvétele segítségével, hogy valakik tudatosan félre akarták magyarázni a bekiabálást. Ettől kezdve egyik provokáció követte a másikat. Ilyen volt a Hanák Katalin-féle ügy is. Ő azt állította, hogy éppen kihajolt az ablakán, amikor valaki felugrott, és arcul ütötte származása miatt. Ebből is óriási sajtóbotrány lett, de kiderült, hogy Hanák Katalin ablakát még egy rúdugró sem érte volna el, mivel a harmadik emeleten lakott. Nem kevésbé botrányos volt Landeszmann főrabbi kijelentése, amellyel megsértette a magyar nép méltóságát. Ugyanis a zsidó főrabbi azt mondta, hogy ha a zsidó kultúrát kivonnák a magyar kultúrából, akkor nem maradna más, mint a bő gatya és a fütyülős barackpálinka. Landeszmann a felháborodás hatására levonta a következtetéseket, lemondott, és külföldre távozott.
henrihenri
2017. április 01. 08:55
Kálmi már írta: Az Oktatási Hivatal 2016 második felétől kezdte meg eljárásait, hiszen idén, 2017-ben jár le az öt éves működési engedélyezési ciklus - kezdi közleményét az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A működési engedély 5 éves felülvizsgálata során több olyan működési problémára derült fény, amelyek nem felelnek meg a jogszabályoknak. Ezek az alábbi csoportokba sorolhatók: • a külföldi felsőoktatási intézmény nem a megfelelő jogszabályi keretek között folytatja a képzését, • nincs együttműködés és magyarországi partner, • hiányzik a programakkreditáció, • a külföldi felsőoktatási intézmény által kiállított okirat nem államilag elismert (fokozatot adó) oklevél, • a külföldi felsőoktatási intézmény nem minősül származási országában államilag elismert felsőoktatási intézménynek, • a közhiteles nyilvántartásba történő adatszolgáltatási kötelezettség nem teljesül, • a külföldi felsőoktatási intézmény nyilvántartásba nem vett képzéseket folytat. Kritikusnak nevezhetők azok az esetek, amelyekben a külföldi intézmény nem felel meg a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 76. § (1) bekezdésében rögzített alapvető kritériumoknak, azaz a származási országában nem minősül államilag elismert felsőoktatási intézménynek és nem bocsáthat ki a Magyarország területén folytatott képzésre tekintettel államilag elismert felsőoktatási fokozatot adó oklevelet.
smarton
2017. április 01. 08:29
Persze, a ti gondolatszabadságotok meg hitetek a minden. Másoké le van tojva. Ideje lenne picinyke észre szert tenni. Van az a mondás, vagy nagyon okos, tehetséges, vagy nagyon hülye... Van Nobel díjad , esetleg világhírű hegedűművész vagy? Na látod.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!