„Kedves Krisztián,
olvastam szerzőtárs, olvastam művedet a magyar gazdaság és politika elmúlt száz évéről. A témád a közgazdaságtan klasszikus kérdése: miért gazdagszanak meg némely országok, és hanyatlanak vagy stagnálnak mások. Közgazdász kutatók tömege foglalkozott ezzel, hatalmas, az összehasonlításokat lehetővé tevő adatmennyiséget mozgatva. Mások inkább intuitíven írtak erről, amely meglátások időnként zseniálisnak bizonyultak. Az a benyomásom, a Te írásod sem az első, sem a második csoportba nem tartozik, inkább egy nem túl eredeti kormánykritika, amiből viszont sok van.
Azt állítod, hogy a politika tehet a felzárkózás elmaradásáról, és az uniós pénzek elmaradásával szükségszerű az újabb összeomlás, amit az elmúlt egy-két évben még csak 43 567-ször olvastam vagy hallottam az igényes és kreatív szakértőktől. Lehet, így lesz, lehet, nem. De érdekes, ahogyan érvelsz, és a haragodat kivetíted az elmúlt száz év magyarjaira. Ebből az következik, hogy Orbán Viktor nem felelős, a magyarok viszont menthetetlenek. Úgy tűnik, némi hezitálás után Te is beláttad TGM jóslatát, miszerint itten vagy SZDSZ-kormány lesz vagy Mucsa (marad). De erről később.
Az érvelésed két nagy részből áll: egyrészt felfestesz egy »nyugatot«, amilyenek nem tudnak lenni a magyarok, az Ígéret Földjét, ami körül bolyongunk a pusztában – szerinted- száz éve; másrészt egy történetet mesélsz el, amely arról szól, hogy a magyarok a saját hibájukból bolyong a pusztában. De a »nyugatot« – főleg ahogyan leírod – 1990 előtt a kutya sem akarta utolérni. Horthy számára a revízió volt a cél, Rákosi-Kádár pedig egy totalitárius rezsimet épített fel, állítólag amúgy szép elvek megvalósítása céljából.”