A kötet szerkesztői, Hantó Zsuzsa és Szekér Nóra nehéz fába vágták a fejszéjüket, hiszen hiába telt el több mint negyedszázad a rendszerváltás óta, nemhogy az 1944-es esztendővel, hanem a két világháború közötti korszakkal kapcsolatos feldolgozások is szegényesek, az 1980-as években többet mozdult előre az említett kor feldolgozásában a magyar történettudomány, mint 1989 óta, aminek részben vannak csak politikai okai. Objektív oka, hogy a történész szakmának nincs komoly presztízse, ezért nem foglalkoznak a korral annyian, mint amennyit megérdemel.
További objektív oka, hogy a források jelentős része az ostrom és a második világháború harcainak során fizikailag megsemmisült. A kor tanúinak visszaemlékezései, így Szent-Iványi Domokoséi is például csak 2016-ban jelentek meg. Az ún. polgári ellenállók 1945-öt követően még két-három évig játszhattak valamekkora szerepet az ország politikai életében, ám 1948-tól idehaza többnyire börtönbe kerültek, ha nem volt akkora szerencséjük, hogy időben el tudtak menekülni, mint például Koszorús Ferencnek, akit az Amerikai Egyesült Államok befogadott. Ez a háború utáni Európában korántsem volt egyszerű, hiszen akinek vaj volt a fején, az Dél-Amerikában vagy Ausztráliában talált csak viszonylag könnyen új otthonra.
Magyarországon ugyanis csak a kommunisták számítottak makulátlanul antifasisztának, akik gyakran nemcsak a szociáldemokratákat tekintették horthystának, sőt Gestapo-ügynöknek, hanem a saját elvtársaikat, lásd Rajk esetét, akit ország-világ szeme-láttára nemcsak végigaláztak a bíróság előtt, hanem ki is végeztek. Ilyen körülmények között a nácikkal nem szimpatizáló, ellenük fegyvert fogni is kész, zsidómentésre is hajlandó Magyar Királyi Honvédség tisztjei csak „zavaró tényezőnek” számítottak, hiszen érdemeiket el vagy beismerve tarthatatlan lett volna a korszakot egyértelműen negatívként megbélyegző akkori hivatalos történelemszemlélet.
Mint a patak, persze a forrásfeltárás előbb utóbb utat tör magának – ennek egyik meggyőző állomását tarthatja kezében a korszak iránt érdeklődő olvasó és alighanem ez a mű egyik legfőbb erénye.