Trilógiák esetében, ami a Hősöknek való vidék is, a második, összekötő rész feladatát meghatározni és teljesíteni talán az egyik legproblémásabb feladat. A holtak szavában adott egy háború utáni ország, amelynek ereje jócskán megcsappant, de egy idegen faj oldalukon való beavatkozásának köszönhetően túlélte a készülő inváziót. Ők végül eltűnnek, maguk után hagyva egy félvér lányt mementóul. Itt térnek vissza a színre a főszereplők, ahol a szexuális, faji, vallási megkülönböztetés és üldözés továbbra is része a mindennapoknak, ahogyan a különböző felekezetű klikkek sem borultak össze a világi hatalommal: a homoszexuális nemes, Ringil Eskiath, a barbár Sárkányvész Egar és a kiriath (az idegen faj és az ember nászából született) Archeth Indamaninarmal. Ebből kell(ene) Morgan-nek elrugaszkodnia a középső könyvben.
A kérdés az, hogy ácsoljon hidat a nagy szöveg kezdete és befejezése között: legyen szórakoztató, vessen fel új dolgokat? Vagy árnyalja tovább az előzőekben megismert szereplőket, világot; esetleg kövesse a korábban, az első rész által kitaposott ösvényt nagyobb fordulatok és meglepetések nélkül? A kiválasztott célkitűzést természetesen korántsem kell áthághatatlanként vagy megváltozhatatlanként kezelni, különösen egy olyan szerzőnek, mint Richard Morgan, mégis azzal, hogy utóbbi változat mellett döntött, lapossá tette A holtak szavát.
Az acél emlékében megismert és megszeretett szöveg jellegzetességei, mint a nyers hozzáállás a hősfantasy toposzaihoz, vagy a kendőzetlenül bemutatott homoszexualitás, esetleg a szabadszájú és nagypofájú hősök ordenárésága az új kötetben is többé-kevésbé visszaköszönnek. Azonban számomra megmagyarázhatatlan indíttatásból jóval visszafogottabban, már-már fontolva haladva vannak kimérve, amitől olyan érzésem támadt, mintha ezúttal a szerkesztő húzott volna a védjegyeken és a „kevesebb néha több” elvét alkalmazva akarta volna, hogy érvényesüljön a szöveg. Az elképzelés talán még helyénvaló is lehetne, ha egyfelől nem tűnne ez a kísérlet a szöveg miskárolásának, másfelől e veszteség kiegyensúlyozására kapnánk cserébe valamit.