Nem az én ügyem, nem az én dolgom

2017. január 23. 03:20

Vallotta állítólag az a budapesti gyermekorvos, akit hiába kértek, nem segített a rendelője előtt földön fekvő emberen, aki aztán sajnálatos módon meghalt. A Bors szerint „Mint mondta, gyermekorvosként rendelési időben a beteg gyermekek ellátása a feladata, az intézményen kívül viszont nincs felelőssége” és persze még a lelkiismerete is tiszta.

2017. január 23. 03:20
„Annak, hogy miért nem segített az orvos, több oka lehet, a kulcs azonban ebben a mondatában lehet »ak­kor és ott nem tudtam volna semmit sem tenni az életé­ért«. 
Hogy miért nem, az jól jellemzi a jelenlegi orvosképzés és továbbképzés hiányosságait, a jelek szerint még mindig nem tartunk ott, hogy minden orvos képes legyen legalább alapfokú újraélesztésre…
 
Beletörődtünk, belefáradtunk, ugyanúgy, ahogy Rogán, Mészáros Lőrinc, Habony ügyeibe, miközben apatikusan figyeljük az összeomló egészségügyet. Nem az én dolgom, nem az én ügyem, én nem vagyok beteg és különben is mit tehetnék?
 
Ennek a viselkedésnek pszichológiája kísértetiesen hasonlít ahhoz a hárításhoz, amit a szociálpszichológia Bystander-effect-nek, járókelő-effektusnak hív. A járókelő-effektus nem más, mint annak a felismerése, hogy minél többen tudnának segíteni egy rászorulón, annál kisebb az esélye, hogy valaki segítsen.  Kísérletek százai mutatják, hogy mi történik akkor, ha valaki például hirtelen összeesik az utcán, mennyi idő alatt kap – ha kap egyáltalán – segítséget és mennyien sétálnak el mellette, mintha mi sem történt volna. És mi történik akkor, amikor végre megtörik a jég és az első ember megáll segíteni… 
 
A gyermekorvos cselekedetét azonban ez önmagában nem magyarázhatja, meg a rendelésen váró néhány taknyos gyermek ellátása sem, hiszen a tőle elvárható segítséget kellett volna nyújtania, még akkor is, ha ismeretei hiányosak. De ennek tisztázása majd az Orvosi Kamara Etikai Bizottságának lesz a dolga.
 
Azonban a járókelő-effektus továbbra is velünk él, szinte az élet minden területén és ha nem szólunk, akkor lassan tényleg nem lesz kinek szólnunk. Mert az egészségügy a mi ügyünk és előbb vagy utóbb mindenki ügye lesz, ezt nem lehet megúszni, legfeljebb egy gyors, kíméletes halállal. És amikor majd szükségünk lesz az ellátásra, akkor hiába óbégatunk, pontosan úgy fogunk járni, mint az utcán fekvő haldokló, akin mindenki átlép a járókelő-effektus szerint. De, ahogy a példa is mutatja, elég csak egynek elkezdenie a segítségnyújtást és máris tömegek csatlakoznak hozzá.
Éppen ezért, ha számodra is fontos az egészségügy és az egészséged, akkor gondold át ezt az olimpia dolgot is.”
 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
A teremburáját
2019. január 17. 15:58
Segíteni akkor lehet, ha tudod mi a baja az illetőnek! Ezt gyakran még alapos vizsgálat után sem lehet tisztán látni, miért várják el sokan egy gyerekorvostól, akinek a praxisában nincsenek ilyen esetek s a felszereltsége sincs meg hozzá? Annyit tehetett volna, hogy megnézi és mentőt hív. Sokszor még a beteg elmozdítása is problémát okozhat. Újraéleszteni meg azt kell, akinek megállt a szíve/légzése. De ezt is meg kell állapítani valahogy.
imres
2018. augusztus 15. 17:23
Baromság! A gyerekorvos tényleg nem tud segíteni. Sajnos. De ennek semmi köze ahhoz, hogy Habony, Mészáros... A nyugdíj előtt álló gyerekorvos sem ért ilyesmihez, mert nem tanították meg vele... 40 évvel ezelőtt. Azért úgy elgondolkodok azon, hogy tényleg ennyire egy srófra jár a szutyok blogíró (firkász) agya, hogy mindenről a pina (Habony, Mészáros) jut eszébe?
Akitlosz
2018. január 05. 19:51
"A járókelő-effektus nem más, mint annak a felismerése, hogy minél többen tudnának segíteni egy rászorulón, annál kisebb az esélye, hogy valaki segítsen." Amiből az is következik, hogy ha csak egyetlenegy ember segíthet, akkor szinte tuti bizonyos, hogy ő segíteni is fog. Mert tudja, hogy ha ő nem, akkor senki.
A teremburáját
2017. december 21. 19:57
S mégis mi baja volt a földönfekvőnek: stroke, infarktus, cukorbaj, vagy alkohol/drog mérgezés? Ha belehalt, akkor nehéz lehetett volna segíteni rajta, miért nem a mentőt hívták?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!