Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Szlovákia a V4-ek közül csak Magyarországot tudta megelőzni (bár az anyaországi illiberális demokratákat ez nyilván különösebben nem aggasztja).
„Szlovákia helyezése a Transparency International éves korrupciólistáján nem lephetett meg senkit, aki egy kicsit is figyeli a hazai történéseket. Maximum az lehet meglepő, hogy az ország nem zuhant még lejjebb. Hasonlóképpen nem meglepő Robert Fico reakciója a jelentésre, azt emelte ki, hogy a Radičová-kormányhoz képest fejlődött az ország. Nem meglepő, de annál felháborítóbb.
Ha tízévnyi kormányzás után – amelyet két évre szakított meg a Radičová-kormány – valaki képes az elődjére hivatkozni, nagy bajban lehet. Márpedig tudjuk, hogy a korrupcióellenes harc terén (sic!) Fico nagy bajban van. Igen, van egy példaértékű offshore-törvényünk, s papíron az úgynevezett whistle-blowereket (a korrupciót bejelentő polgárokat) is védi a törvény. Mindnyájan látjuk azonban, mi a gyakorlat.
Amikor a múlt év végén Zuzana Hlávková rámutatott a külügy fura praktikáira, nemhogy védelmet nem kapott a kormány részéről, hanem egyenesen támadások érték, ahogyan az ügyről beszámoló médiákat is. S mi sem mutatja jobban az állam valódi szándékait a korrupcióellenes harc terén, mint a Bašternák-ügyben hozott újabb és újabb hatósági döntések, például arról, hogy nem kell kivizsgálni a Kaliňák és Bašternák közti különös üzleti tranzakciót.”