Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A jótékonysági szervezeteket tömörítő brit Oxfam tegnap, a davosi Világgazdasági Fórum nyitónapján publikált kutatása inkább a francia közgazdász állításait látszik igazolni.
„Hogy Pikettynek igaza van-e, vagy sem, majd az idő eldönti, mindenesetre a jótékonysági szervezeteket tömörítő brit Oxfam tegnap, a davosi Világgazdasági Fórum nyitónapján publikált kutatása inkább a francia közgazdász állításait látszik igazolni. A társaság szakemberei nyilván nem elfogulatlanul állnak a kérdéshez, de megállapításuk ennek tudatában is figyelemre méltó: a világ nyolc leggazdagabb embere akkora vagyon fölött rendelkezik, mint az emberiség szegényebbik fele együtt. Ráadásul a gazdagok tovább gazdagszanak. A legtöbb országban – köztük Magyarországon is – folyamatosan nyílik az olló a módosabb rétegek és a szegények között. Hogy pontosan mekkora vagyona van hazánk leggazdagabbjainak, azt csak becsülni lehet. Pontosabban becsülni sem nagyon. Mindenesetre egyenlőtlenség terén még nem tartunk ott, mint az európai értelemben vett társadalmi szolidaritást csak hírből ismerő Egyesült Államok, de abba az irányba haladunk.
Az Oxfam kutatásának különös pikantériát ad, hogy pontosan azon a napon hozták nyilvánosságra, amikor Magyarországon az LMP kezdeményezésére épp a politikusi vagyonbevallás volt napirenden. Az ellenzék változtatna a jelenlegi, számos visszaélésre lehetőséget adó rendszeren, míg a kormány hallani sem akar róla. Persze könnyű ellenzékből követelőzni; az LMP-t vagy a Jobbikot miért is érdekelné, hogy egy átlátható rendszer bevezetése csak tovább rontana a helyzeten. Hiszen az a vagyon, ami nem látszik, legalább nem növeli az egyenlőtlenséget. Így is lehet ezt csinálni. Unortodox módon.
Vagy úgy is lehet, hogy olyan iskolarendszert építünk, amelyik használható tudással engedi útjára a végzőseit. Meg úgy is, hogy a tehetséges emberek cégeinek juttatjuk az uniós pénzeket. És még úgy is, hogy hűbéresek helyett a polgárságot, a középosztályt erősítjük.”