Gazdaságélénkítést céloz a francia béreket jelenleg terhelő 60 százalékos adómértéknek a németországi 45 százalékra való csökkentésével, liberalizálná a 35 órás munkahetet (a vállalatok belső döntésére bízva a heti munkaidő mértékének meghatározását), de a túlórák maradéktalan kifizetése (aki 35 helyett 37 órát dolgozna, megtehesse, s meg is kapja érte a pluszbért), s adómentessé tétele mellett is síkra szállna. A munka világából életkoruk okán kikerülőket érintően két lépésben emelné a nyugdíjkorhatárt: a mai legkorábbi nyugdíjazási 62 évet 2018-2020 között (évenként félévvel növelve) 63-ra, majd 2021-2024 között (évente negyedévvel növelve) 64-re változtatná.
Azokat, akik viszont a korai iskolaelhagyás folytán (18-21 éves koruk között kikerülve az oktatási rendszerből) nem alkalmasak a munkaerőpiacra való kilépésre, kötelező sorkatonaságra fogná. Sarkozy szerint a katonai szolgálat az egyetlen, amely igazán megtanítja a mai, rendszertelenség talaján élő ifjúságot a fegyelemre, a társadalmi élet szabályainak tiszteletére. Becslése szerint napjainkban évente ötven-százezer ilyen fiatal van Franciaországban. A politikus évente hétszázezer fiatalt képezne ki, s a GDP-ben a katonai kiadások mértékét a jelenlegi 1,85 százalékról 2 százalékra növelné 2022-ig.
Míg a jobboldali előválasztás több jelöltje – így az újrázni szándékozó exelnök egykori fenntarthatófejlődés-ügyi minisztere, Nathalie Kosciusko-Morizet, de a legfőbb rivális Juppé is, aki a minap azt nyilatkozta egy vezető francia napilapnak, hogy pár százezer menekült beengedése mit sem változtatna az ország arculatán – igencsak megengedő tónussal nyilatkozik a bevándorláspolitika kérdésében, addig Sarkozy burkatörvényt és referendumot sürget.
Előbbi értelmében azok a nők, akik nem tartják be a burkaviselet leendő törvény által előírt szabályait, családi és egyéb szociális juttatásban nem részesülhetnének. Hasonlóan keményvonalas az úgynevezett S-akták (a radikalizálódásuk miatt folyamatos titkosszolgálati megfigyelés alatt lévő, S-jelzésű dossziéval nyilvántartottak listája), valamint a családegyesítési kérelmek ügyében. A Les Republicains korábbi elnöke hatalomra kerülése esetén az S-listások szorosabb megfigyelés alá vételéről, esetleges internálásról, valamint a franciaországi bevándorlás elsődleges forrásáról, az újraegyesítési kérelmek automatikus megadásának megszüntetéséről népszavazást kezdeményezne. Véleménye szerint „bűnösök közt cinkos, aki néma”, ezért nyíltan kell végre beszélni az Európát ma katasztrófával fenyegető migránskérdésről, s véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy aki ma határvédelemről és bevándorlás politikáról értekezik, rögtön idegen-ellenes és rasszista stigmákat kapjon.