Gépezet és valóság − kínzó kérdések egy érvénytelen népszavazás után

2016. október 02. 21:57

Mintha az ország valósága kezdene némileg elszakadni a Fidesz valóságképétől.

2016. október 02. 21:57
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Ami soha nem volt kérdéses a kvótanépszavazáson, az a Nem szavazatok jelentős arányú győzelme. Én is nemmel szavaztam, megírtam, miért: megnéztem a népszavazási kérdést, és a migránskvótáról, a szuverenitási dilemmákról megvolt a véleményem − és megvolt egy éve is.

Ami kérdéses volt, az a részvétel alakulása. Immár biztosra mondható a részvétel 50 százalék alatt maradása, vagyis a népszavazás közjogilag érvénytelen lesz. A többi innentől politika.

És ha innentől politika, akkor tegyünk fel egy kínzó politikai kérdéssort.

Vajon mit jelent az, ha egy politikai, gazdasági és médiahatalma teljében lévő kormánypárt egy számára igen kényelmes témában – mellyel kiszámíthatóan egyetért az ország társadalma is – a téma kapcsán minden lehetséges eszközzel, minden utolsó faluban és felületen (köz)pénzmilliárdokkal kampányol, figyelmen kívül hagyva a kampány hangnemének és üzeneteinek tömegpszichológiai következményeit; mindezt komoly ellenfél és ellentábor nélkül, egy éven keresztül − vagyis az égvilágon minden adott a megtervezett sikerhez ;

de ennek ellenére 

a kezdeményező gyakorlatilag semmit/senkit nem tud hozzáterelni a már meglévő jobboldali/radikáljobboldali táborhoz; az egész országban hallható csatakiáltások és apokaliptikus víziók ellenére az ország többsége ezen a kellemes-átlagos-szürke napon otthon marad; így végül a kezdeményező elbotlik a saját maga által korábban az ellenfél politikai korlátozása érdekében magasra emelt mércében?

Mert jelen pillanatban az egész történet tényleg nem látszik másnak, nem látszik többnek, mint egy durván drága közvélemény-kutatásnak, valamint egy párt kampánygépezeti gyakorlatának két parlamenti választás között.

És mintha az ország valósága kezdene némileg elszakadni a Fidesz valóságképétől. Legyen ez intő jel a gépezetnek.

Addig is itt marad holnaptól egy felkorbácsolt közhangulatú ország, máris sárgulni kezdő, érvényt vesztett plakáttömegekkel Battonyától Nemesmedvesig.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 377 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kelebala
2016. október 03. 20:43
Ez egy bugyuta írás. Mondhatni kiábrándító - az írójára nézve.
pot_ember
2016. október 03. 18:34
Még egy, két hétig azt halljuk, hogy megbukott a kormány, aztán majd rá jönnek, hogy valóban megbukott, csak nem bitos, hogy a kormány.... Bojkottal nem lehet választást nyerni. Egyébként meg ha az emberek rá jönnek, hogy megvezették Őket, ráébrednek, hogy milyen következményei lehetnek a döntéseiknek nem hiszem, hogy irányíthatók lesznek. Azt se fogják elhinni ami tényleg megfontolandó. Az nevet aki a végén nevet! Akinek meg nem lesz oka nevetni az nagyot bukik!
Hollai
2016. október 03. 13:40
A tegnapi Népszavazás sikeres, vagy győzelem ? Ez, mint minden a világon,különösen a poltikában ! egyszerűen relatív. A hiba ténylegesn ott kezdődött, hogy a kormány ( a Fidesz ) presztiízskérdésnek, és "előválasztásnak" szánta. Ez HIBA volt. A másik szomorú valóság, hogy ezt sokan igencsak észrevették, és mivel nem szeretik ( csak tűrik ) a nagy vezért, azértsem mentek el szavazni. Nincs ebben a nemzetben egy szikrányi összetartozás sem. Soroljam? Mohács, a széthúzás eredménye. 48-49-ben a nagy magyar szellemóriások homlokegyenest más és más elképzelése. 56 dicsőségét elhomályosította a kommunista gengszeterek bosszúhadjárata. ( Hiszen ők is csak magyarok voltak) Senki nem szeretné ezt a kis nemzetet átjátszani a muzulmán betörésnek, de szavazni mégse mentek el. A népszavazáson végeredményben egy nagy tömeg mégis kimondta akaratát. És ezt Európában figyelembe fogják venni, mert erre egyedül a magyaroknak volt akarata és bátorsága. Ez a lényeg. Jogilag így sem, úgy sem lett volna jelntősége. Orbán pedig marad 2018-ban, akár tetszik ez Simicskának , akár nem, mert hibái mellett, egyelőre MESSZE, sehol a horizonton nem jelent meg egy igazi rivális. Ennyit a tegnapi napról. Hollai
szamarhegy
2016. október 03. 12:47
Orbán Viktorhoz kötődik 1989 utáni két olyan népszavazás felkarolása, támogatása, anyagiak, szervezés, média(közmédia) háttér biztosítása, amelyek esetében előre lehetett tudni, hogy pártpolitikai hátterű és (emiatt) végletesen megosztja majd az országot. Orbán Viktornak tök mindegy, sőt, minél rosszabb, minél elkeseredettebben esnek ilyenkor egymásnak az emberek, annál jobb. Neki láthatóan nem érdeke és célja, hogy közös nemzeti ügyek (pl. oktatás, egészségügy, nyugdíj, közigazgatás) mentén bármiféle társadalmi megállapodás, konszenzus jöjjön létre, az ő lételeme az összeugrasztás, a félelmek, ösztönök gerjesztése, kijátszása, a lövészárokba szorított társadalom fenntartása.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!