Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Ha egy ország deklarálja magáról, hogy itt demokrácia van, vélemény- és szólásszabadság, akkor az vonatkozik mindenkire. Még egy MSZP-politikust is megillet, hogy eltérő véleménye legyen. Interjú.
„Azt mondja, hogy rosszul idézték?
Nem az egészet idézték. Én úgy fogalmaztam, hogy elkezdődött egy felkelés fiatalokkal. Én magam beszéltem számos résztvevővel, akik nem megdönteni akarták a szocializmust, hanem jobbító szándékkal megváltoztatni. Ez alakult át végül fegyveres ellenforradalommá vagy fegyveres harcokká. Innen kezdve már pontosan idéztek, de fontos, hogy én ezzel kezdtem. (A politikus az orosz állami televízióban azt nyilatkozta, hogy az 1956-os forradalmárok fasiszták voltak, akik a forradalom alatt házról házra járva keresték a kommunistákat és a zsidókat – a szerk.)
Ez továbbra is élesen szembemegy a pártja álláspontjával, csakúgy, mint az általános 1956-felfogással.
Ha egy ország deklarálja magáról, hogy itt demokrácia van, vélemény- és szólásszabadság, akkor az vonatkozik mindenkire. Még egy MSZP-politikust is megillet, hogy eltérő véleménye legyen. 1956-ról ugyanis nincs konszenzus az országban, aki ezt állítja, az hazudik. Nem gyakran idézem Gyurcsány Ferencet, de abban igaza volt, hogy mindenkinek megvan a maga ’56-ja. Ha valaki szerint mindenki ugyanazt gondolja erről, az téved.”