AfD: a radikális néppárt

2016. szeptember 06. 12:25

Nem csak a Merkel-ellenesség irányította a választópolgárokat az AfD felé, hanem a politikai elittől való elfordulás is.

2016. szeptember 06. 12:25
Törcsi Péter
Mozgástér

„Ha megvizsgáljuk a Mecklenburg-elő-pomerániai választásokat követő exit-pollok részletes adatait, jól lehet látni, hogy az AfD voltaképpen egy »együgyű« néppárttá avanzsált. A Frankfurter Allgemeine Zeitung megrendelésére készült elemzésből az derül ki, hogy a múlt vasárnapi választáson legnagyobb arányban a korábban nem szavazók voksoltak az AfD-re (35%), majd nagyjából egymáshoz viszonyítva hasonló arányban képviseltették magukat az egykor hagyományos pártokra szavazók is az Alternatíva táborában. A korábbi SPD szavazók 18%-a, a CDU szavazók 16%-a, míg a posztkommunista Linke szavazói közül pedig 11% választotta ezúttal a jobboldali populista pártot. Érdekes, de nem meglepő fejlemény, hogy – a keleti régióban relatíve sikeres – neonáci NPD-szavazók 14%-a is az új bevándorlás-ellenes erőt támogatta.

A CDU testvérpártjától, a CSU-tól egészen – a kormányzatban szintén szerepet vállaló – az SPD-ig a választási fiaskót igyekszik mindenki Angela Merkelre kenni. Valóban – és talán elsősorban is – az ő felelőssége, hogy elhibázott menekültpolitikájával kiengedte a szellemet a palackból és létrejöhetett a CDU/CSU-tól jobbra egy komoly politikai támogatottsággal bíró erő. Hiszen a II. világháborút követő német politika íratlan szabálya volt, hogy az Uniópártok dolga a jobboldali radikalizmus megakadályozása. Ugyanakkor, ha a fenti számokat vizsgáljuk, jól látszik, hogy nem csak a Merkel-ellenesség irányította a választópolgárokat az AfD felé, hanem a politikai elittől való elfordulás is. Aminek vastagon részese az SPD is, bármennyire próbálja kihúzni magát a felelősség alól és szociális demagógiával balról előzni az AfD-t, részese az ellenzékben lévő Zöldpárt is, amely a CDU-n kívül talán legnagyobb támogatója a merkeli bevándorlás-politikának, és igen, részese a Linke is, amely egy posztkommunista ex-NDK-ás utódpárt, azonban a keleti régióban a történelmi hagyományok miatt az elit részének tekintik.

És ha innen nézzük a történetet, akkor komoly fejtörést okozhat az összes hagyományos pártnak, hogy mit kezd ezzel a jelenséggel az egy év múlva esedékes parlamenti választáson.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tündér_Lala
2016. szeptember 06. 14:50
Boccs, de Németországban a jobbközéppártok olyan mértékban csúsztak (menekülve a széljobb vádtól) a szélsőséges ballibsi irányba, amely a normalitás talaján gondolkodó emberek tömegeit tette elégedetlenné. Merkel abszurd politikája a migránsügyben éppen ennek a látványos példája. A kérdés feszegetése tehát jogos, de nem független Merkeltől. A nagykoalició pedig a választást lehetetlenné téve kényszerítette ki egy új erő létrejöttét. Nem tudunk róla eleget, ha a német nagypártok szélsőjobboldalinak bélyegzik, az nem készpénz: Lehet, hogy csak normálisak.
zolizolizoltan
2016. szeptember 06. 14:49
Nő az elitellenesség Európában, mert egyre többen felismerik, hogy a szocdem és konzervatív pártok egyaránt az oligarchia eszközévé váltak. Valahol menedéket keresnek Európa polgárai, de csak a radikális pártoknál találják meg azokat a vezetőket, akikben felfedezni vélik, hogy felveszik a kesztyűt az oligarchiával szemben. Az európai újbaloldal erőtlen, gyenge, csakis a radikális jobboldali pártokhoz lehet húzni. Mit lehet ezen csodálkozni? A történelem európai méretben ismétli meg az 1920-30-as évek Németországát. Akkor sem tudtak semmit tenni Németországért sem a konzervatívok, sem a szocdemek.
Mich
2016. szeptember 06. 12:45
Itt tartanánk mi is, ha a Fidesz nem mondott volna NEM-et a bevándoroltatásra és a betelepítésre...
Antigoné
2016. szeptember 06. 12:38
Semmit nem kezd vele, ugyanis akkor saját magát kellene szembeköpnie. A Bundesmutti soha nem ismeri be, hogy - jóindulatú vagyok, ha csak annak minősítem - hibázott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!