Technológiai fejlődést mindenkinek!

2016. július 12. 11:43

A gépek növekvő mértékben képesek az emberi munkaerő kiváltására.

2016. július 12. 11:43
Kiss-Dobronyi Bence
Szexi Közgáz blog

A közelmúltban Budapesten járt Brynjolfsson és McAfee munkáinak egyik kiinduló elképzelése, hogy napjaink technológiai fejlődése az ipari forradalomhoz hasonló nagyságú változásokat eredményezhet a gazdaságban és a munkaerőpiacon. A kutatók szerint a gépek növekvő mértékben képesek az emberi munkaerő kiváltására. Azaz a gépek egyre több területen képesek olyan feladatokban »legyőzni« az embereket, amik korábban elképzelhetetlenek lettek volna. 

Legnagyobb »veszélyben« a könnyen automatizálható, rutinszerű feladatokat végző munkavállalók vannak. Azok az alacsony jövedelmű munkák, amik különösebb előképzettséget nem igényelnek, könnyen betaníthatóak. ()

Az alapjövedelem alapját pontosan az a technológiai fejlődés biztosítja amiről korábban írtam – ami »felszabadítja az embereket a munka alól«, ami egyes értelmezésekben gyakorlatilag lehetővé teszi, hogy a társadalom egy része ne dolgozzon vagy kevesebbet dolgozzon. Azonban az alapjövedelemmel, a technikai megvalósításon kívül, a kutatók felvetnek egy alapvető problémát. Az alapjövedelem ugyanis közvetlen módon nem ösztönöz munkavállalásra.

Ezzel szerintük a probléma, hogy a munka nem csak az anyagi vonatkozásai miatt fontos az emberek életében. »A munka megóv minket a három fő rossztól: a szegénységtől, az unalomtól és a bűntől.« idézik Voltaire-t. ()

Tehát egy olyan módszerre van szükségünk ahhoz, hogy a felvetett feltételeknek meg tudjunk felelni, ami nem csak, hogy segíti az újraelosztást, de munkára is ösztönöz. Bizonyos szempontok szerint ilyen megoldás lehetne a Magyarországon már alkalmazott közmunka program. Hiszen a közfoglalkoztatás több dimenziót is lefed az eddig leírtak közül. Egyrészről a közmunka egészen egyértelmű módon ösztönöz munkavállalásra, hiszen a közfoglalkoztatás az esetek egy jelentős részében munkát biztosít a korábban munkanélküli emberek számára. Azonban fontos látnunk azt, hogy egy ilyen programnak milyen »mellékhatásai« vannak. A közmunka program egyik első buktatója, hogy léte politikai akarathoz kötött. Ez már az alapjövedelem kapcsán is egy gyakran felmerülő érv – azaz, hogy olyan újraelosztási formát kell létrehozni, ami rövid távon nem függ az adott társadalomban uralkodó politikai akarattól.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matesuszt
2016. július 19. 11:50
Ez egy nagyon bonyolult kérdés az biztos. Gondoljatok bele, hogy már a hétköznapokban is egy halom munkát vált ki a technológia: http://tudomanyplaza.hu/a-jovo-most-van-okos-kiegeszitok-es-tarsaik/ . Mit fogunk csinálni?
matykox
2016. július 12. 22:09
Kótyagos kis pöcs a szerző.
szemlelo
2016. július 12. 17:12
Ezt már megírta Szathmári Sándor a "Gépvilág" című novellájában. Egy totálisan racionális világban az ember az, ami fölösleges.
ingyen
2016. július 12. 14:05
"olyan újraelosztási formát kell létrehozni, ami rövid távon nem függ az adott társadalomban uralkodó politikai akarattól." kis barátom, van ilyen, nem kell feltalálni. úgy hívják, hogy PIAC. jó reggelt kívánok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!